Zarif Bir Yılbaşı Sofrası İçin Öneriler

Canan Bozkurt

Yeni yıl, bir kez daha mutluluk ve huzur umutlarıyla kapımızda. Acısıylta tatlısıyla 2016 geride kalırken, 2017 için güzel başlangıçlar, huzurlu günler ve sevdiklerimizle sağlıklı ve mutlu anlar paylaşma dilekleri bir bir filizlenmeye başladı. “Nasıl başlarsa öyle devam eder” kuralından yola çıkarak, yeni yıla olumlu ve keyifli bir başlangıç yapmak oldukça önemli. 31 Aralık akşamı için programınız evde ailenizle, dostlarınızla bir araya gelmekse eğer, hem konuklarınızı hem de 2017’yi şık ve zarif detaylarla karşılamanız için bazı önerilerimiz var. Bereketli ve samimi bir başlangıç için  sohbetin, neşenin ve lezzetin bir araya geleceği bir yılbaşı sofrası için hazırlıklara başlamadan önce yazımızı mutlaka okuyun. İşte sizin için derlediğimiz tavsiyeler:

Renk temanızı belirleyin:
Sofranızı bir bütünlük içerisinde hazırlamanız için renk uyumuna dikkat edilmesi çok önemli. Yılbaşı konseptinin vazgeçilmezi kırmızı; kışı simgeleyen beyaz veya yeni yıl ışıltıları sunumunuzun ana aktörleri olabilir. Dilerseniz daha doğal dokulu aksesuar ve tamamlayıcılarla doğanın ahengini sofranıza yansırabilir veya farklı renkleri bir araya getirerek karnaval tadında, eğlenceli bir konsept de hazırlayabilirsiniz. Koleksiyon e-Mağaza’dan Eser-i İstanbul Yemek Takımı, Tigris Kırmızı Sürahi Seti, Nason Moretti‘den Topkapı Serisi, Prestige Kadeh Seti veya renkli Dandy‘ler ile istediğiniz stili kolayca kurgulayabilirsiniz.

Cam ışıltısı:
Konseptiniz ne olursa olsun, sofranın en ışıltılı üyesinin içecek setleri olacağı bir gerçek. Hazırlayacağınız menüye göre servis edeceğiniz içecekler için özel bardak ve kadehler kullanmaya özen gösterin. Bardak ve kadehleriniz sofranızın en ön planda olan parçaları olacağı için seçeceğiniz tasarımların formu, rengi ve desenleri oldukça önemli. Koleksiyon e-Mağaza’nın her biri sanat eseri işçiliğiyle tasarlanan zengin seçkisinden kristal, renkli veya minimal formlardaki alternatiflerden biri mutlaka sofranıza uyum sağlayacak. Polonya’dan ithanl Krosno marka Lux Şamdan, incelikli cam işçiliği ve mum ışığının dinlendirici etkisiyle masanızın en şık detaylarından biri olabilir; Check Serisinden bardak ve kadehler kristalin en modern haliyle gece boyunca ışıldayabilir.

 

Doğal dokuların zarafeti:
Şık bir masa sunumu hazırlamanın en önemli püf noktalarından biri, hiç kuşkusuz ki peçete, runner, örtü veya tamamlayıcılar gibi servis seçimlerinde saklı. Serviste kullanacağınız yemek takımı ve bardak setlerine uyumlu, masa üstündeki objelerle birbirini boğmayan renk ve desenlerde bir seçim yapmak doğru bir başlangıç olabilir. Örneğin yeni yıl ihtişamına uygun stilde bir sunum hazırlamayı tercih ediyorsanız, Aleta serisinden minimal ışıltılı keten sofra setleri masanızla uyumlu ve dengeli bir bütünlük sağlayacaktır. Eğer masanızı kış mevsimine özgü doğal dokularla donatmak istiyorsanız, 3E Design‘ın mermer ve ahşap kullanılarak tasarlanan servis tablaları peynir, antipasto veya meyve ikramlarınız için en ideal alternatif olabilir.

Dekoratif aksesuarlar:
Çiçekler, kurutulmuş bitkiler, çam yaprakları, kozalaklar veya mumlar… Sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz masalarda etrafa yayınalan güzel kokular ve dinlendirici etkiler için birebirler. 31 Aralık akşamı hazırlayacağınız sofranızda hem gecenin ruhuna hem de masanızın stiline uygun aranjman veya aksesuarlara da yer vermeyi ihmal etmeyin. Gece boyunca leziz yemek ve ikramlara eşlik edeceği için çiçek tercihlerinizde yoğun ve ağır kokulardan kaçınmanızı öneririz. Ayrıcakullanacağınız mumların da çiçeklerle aynı kokuya sahip olmasına da dikkat edebilirsiniz. Faruk Malhan tasarımı Lal, Karim Rashid tarsarımı Gaia&Gino Kari hem vazo hem de mumluk olarak kullanılabilen formlarıyla masa düzeninizde bütünlüklü bir şıklık sağlayabilir. Aksesuarların yanı sıra, bolluğun simgesi narlara masa düzeninizde değerlendirebilirsiniz.

Sofranızın baş konuğu:
Aileyi veya dostları etrafında toplayan bir bir masa; neşenin ve sohbetin paylaşımıyla gerçek bir sofraya dönüşüverir. 31 Aralık akşamı da, geride kalan yılın güzel anlarını anıp lezzetin, umudun ve keyfin eşliğinde yeninin heyecanını sevdiklerimizle paylaşmak için kıymetli bir fırsat. Sofranızdaki tüm iklamların neşe ve keyifle daha da tatlanacağı yılbaşı gecesinde evinizde mutluluğun yaşanmasını temenni ediyoruz.

Güzelliklerle dolu bir yıl dileriz…

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR