Yeni Nesil Uçak Tasarımları

Necmi Çıran

Seyahatler kimimiz için keyifli, kimimiz için zorlu bir süreç haline gelebiliyor. Bu sebepledir ki kimilerimiz uçağa binmeden yatıştırıcı ilaçlar alarak saatlerce mışıl mışıl uyumayı arzu ederken, kimilerimiz ise uçuşun her anının tadını çıkartmak için gözünü bile kırpmıyor. Hal böyle olunca, uçak firmaları da tüm yolcularına sorunsuz bir yolculuk sunabilmenin yanında maksimum keyif ve konfor sunabilmenin rekabeti içerisinde. Küreselleşmenin internetten sonra gelen itici gücü ticari hava yolu sektöründe oluyor. Hava yolu şirketleri küreselleşen dünyada misafirlerini ağırlamanın yollarını ise tasarım ve teknolojiyi birleştirerek sağlamayı amaçlıyor. Böylece rekabet ve kalite, doğru oranda artarak yolculara önemli ölçüde yansıyor.

Peki hava yolu şirketleri, bugün rakiplerinden sıyrılabilmek, fark yaratmak için neler yapıyor? Eskiden koltukların ergonomisi, servis kalitesi ve ikramların çeşitliliği temel faktörlerken günümüzde çok daha uç kriterler mevcut. Öyle ki uçaklar artık yolcularına bir koltuktan daha fazlasını; otel konforunu aratmayan alternatifler sunuyor. Biz de bu alternatiflere bir göz attık ve tasarım ve donanımlarıyla fütüristik bir film dekorunu andıran yeni nesil uçakları derledik.

 

Kişiye Özel Kabinler
koleksiyon-blog-boeing737-5

Virgin Avustralya Hava Yolları’na ait Boeing 737-300 ER modeli bu uçakta her kabin, kişisel rahatlığı örnek alarak tasarlanmış. ‘Ters balık sırtı kabin düzeni’ adı verilen iç tasarımda, önemsenen yolcu gizliliği ile artık kimse yanındakinin gazetesini okuyamayacak gibi gözüküyor. 37 kabini olan business class’ta koltuklarınız 203 cm uzunluğuna erişen yataklara dönüşürken, diğer yanda 18 inçlik ekranlarda film keyfiyle uyuya kalmamak elde değil.

koleksiyon-blog-boeing737-3

Servis kalitesini de tasarımla doğru orantılı olarak değiştiren uçağın bir diğer bölümünde kurulan bar ise kendinizi otelde veya bir gece kulübündeymişçesine eğlenmenize sebep olup yolculuğunuzu unutturabilir.

 

Lüks Otel Deneyimi

koleksiyon-blog-etihad-3Etihad Hava Yolları’na ait Airbus A380 uçakları havacılık endüstrisi açısından fark yaratan ‘first apartment’ tasarımı ile 2014 İngiliz ve Uluslararası Tasarım Derneği (SBID) Ödülleri’nde en önemli ödül kabul edilen Bütünsel Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.

koleksiyon-blog-etihad-1

Göklerdeki en geniş, en lüks ve en özel birinci sınıf olma özelliğiyle lüks bir otel deneyimi yaşatan uçakta, Virgin Avustralya Hava Yolları’nı 205 cm uzunluğa erişen yataklarıyla tahtından ediyor. Uçakta ayrıca dolap, gardırop, soğutuculu mini bar ve makyaj masası bulunuyor. Seyahatlerin adeta tatile dönüştüğü uçakta 9 adet ‘first apartment’ bulunuyor.

 Gökyüzüne Bir Adım Daha Yakın

koleksiyon-blog-boeing787-1Boeing firmasının first class ve business class uçak tavanları için tasarladığı led ışıklı projeksiyon tavan uygulaması, uçak tasarımlarının ilginç fikirlerinden.  Yolcuların dinlenmelerine yardımcı olmak için renk değiştiren aydınlatması mevcut. Gün içindeki yolculuklarda bulutların arasından süzülürken, gece yolculuklarında da kayan yıldızlar sanal bir şekilde izlenebiliyor. Boeing firması, Virgin Hava Yolları’na yaptığı 787 modeli uçaklarında bunu sağlıyor.

First class ve business class yolcular için özel olarak tasarlanmış fütüristik bar, bu uçağın en önemli noktalarından.

Şeffaf Uçak Gövdesi

koleksiyon-blog-airbus2050-4

Airbus ise Boeing’e göre çok daha ses getirecek bir tasarıma imza attı. 2050 yılı için tasarladığı uçakla, yıldızlara bir adım daha yakın seyahat imkanı sunuyor. Şeffaf tavanlı yolcu uçağı tasarımıyla, klasikleşen uçak anlayışına farklı bir boyut katıyor. Bu tasarımla birlikte yolcular yer ve gökyüzünü (Boeing firmasının tasarımının aksine) tüm doğallığıyla izleyerek yolculuklarını sürdürebilecekler.

Uçağın kabin duvarlarındaki aydınlatma, gece gündüz duyarlılığına sahip. Uçağın ısı ayarları da hava durumuna göre otomatik olarak değişebiliyor. Kuşların anatomisinden ilham alınarak tasarlanan uçakta daha az gürültü, yanık emisyonu, daha az atık ve yakıt tasarrufu sağlayan teknolojiler de bulunuyor. 2050 yılında ilk seferini yapması planlanan uçakta yolcuların sosyal gereksinimleri de unutulmamış. Uçağın arka kısmında barlar, restoran, soyunma odaları ve hatta sanal mini golf sahaları dahi yolcu hizmetine sunulacak.

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR