YENİ BİR EV YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Erdem Yenliç

Evimizin dekorasyonunu kurgularken hem zevkimizi yansıtmasına hem de fonksiyonel olmasına dikkat ederiz. Bunun yanında yeni eve çıkmış birine evinde kullanabileceği bir hediye almak da kültürümüzün bir parçasıdır. Sizler için kaleme aldığımız önemli noktaları dikkate alarak dekorasyonunuzda mutlu olacağınız sonuçlar alabilir, kullanılacak eve daha uygun hediyeler seçebilirsiniz.

  • Ortamın ışık kalitesi ruh halinizi bile değiştirecek.

Tek bir aydınlatma kaynağı, istediğiniz dekorasyonu yaratmak için yeterli olmayabilir. Odanızı, farklı türde aydınlatmalarla farklı noktalardan aydınlatmanızı tavsiye ederiz. Bu daha estetik bir görüntü ve kullanışlı bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Göz doktorlarının sağlık açısından önerisi, bir oda içinde aydınlatılan alandan daha koyu alanlar olmamasıdır. Bunun yanında kitap okuma, para sayma gibi eylemleri gerçekleştirirken tavan aydınlatmalarına ek aydınlatmalar kullanılması da göz doktorlarının bir diğer tavsiyesi olarak göze çarpar. Masaüstü aydınlatmalarısarkıt aydınlatmalarduvar/tavan apliklerilambader gibi aydınlatma türlerinden birbirine uygun olanlar seçilerek kullanılabilir.

  • Tamamlayıcılarla odanızı hareketlendirin.

Tamamlayıcılar, bir dekorasyonun felsefesini yansıtması açısından olmazsa olmazlardır. Örneğin: Feng Shui’ye göre evin girişi, davetkar ve şık olmalıdır. Bu noktada tamamlayıcı mobilyalardan olan bir dresuar veya bir konsol bu etkiyi verecek, Feng Shui’nin getireceği mutluluk evin girişinden başlayacaktır. Siz de yeni evinizde kendi dekorasyon zevkinize ve takip ettiğiniz yaşam felsefesine uygun şekilde tamamlayıcı mobilyaları seçebilirsiniz.

Koltuklarınızın rengiyle uyumlu ve şık bir puf dekorasyonunuza özel bir dokunuş katacaktır. Özenle seçilmiş bir sehpa, yalın ve saf duruşa sahip bir konsol düşündüğünüzden çok daha etkili kompozisyon oluşturmanızı sağlar.

  • Evinizi renklendirin.

Aksesuarlar, bütünü tamamlayan en önemli parçalardır. Canlı renklere ve duruşa sahip vazo ve saksılar, masaüstü aksesuarları evinizi sıradanlıktan uzaklaştırır. Ayrıca yeni ev ziyaretlerinde, seçtiğiniz saksılara bir çiçek ekerek kişisel ve anlamlı bir armağan sunabilirsiniz.

  • Odanızı çok fazla eşyayla doldurmayın.

Unutmayın az çoktur. Bu felsefe, size daha çok hareket imkanı sağlarken, yalın bir dekorasyon kurgulamanıza yardımcı olur. Aksesuarlardan vazgeçmek değil, aksine sevdiğiniz aksesuarları ön plana çıkarmak anlamına geliyor.

  • Önceliklerinizi belirleyin.

Çok fazla rengi bir arada kullanmak, uyumsuzluğu arttırır. Renk cümbüşü yorucu bir görüntü oluşturabilir. Renk konusunda diğer bir püf noktası da duvar renginden önce mobilyaları seçmektedir. Böylece duvar rengine uyumlu mobilya bulmanın zorluğundan kaçınabilirsiniz.

Mobilya alırken odanıza uygunluğunu ölçüm yaparak belirleyebilirsiniz. Bu ölçüme göre hareket kabiliyetinizi azaltmayacak mobilyalar seçmeniz oldukça kolay olacaktır.Televizyon ünitesi gibi büyük mobilyalarda eşyalarınızın yönünü belirleme de referans noktası olarak kullanılabilir. Böylelikle düzenli bir görüntü oluşturabilirsiniz.

  • Şık sofralar kurun.

Mobilyalar ve aksesuarlar dışında kullandığımız yemek takımları, çay bardakları ve kahve fincanları sofralara şıklık katan detayların başındadır. Güzel bir hediye seçeneği olmalarının yanında bir sofranın şıklığını, zarafetini tamamlar. En lezzetli yemeklere sahne olurlar.

Biz önerilerimizi sizler için derlerken yeni taşınanlara özel tasarımlar ve taşınanlara hediye edebileceğiniz  öneriler online mağazada %20 indirimle sizleri bekliyor.

Kaynak: Milliyet, Habertürk, Dekorekrani.com, Homify, Elle Decor

 

 

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR