Yaz, Sofranıza Konuk Olsun

Canan Bozkurt

yaz_sofralari

Biraz nazlansa, bolca yağmurlu bir başlangıç yapmış olsa da yaz nihayet geldi! Gelişiyle pozitif enerjisini iyiden iyiye hissettiriyor, mevsimin ritüellerini yapmaya teşvik ediyor haliyle… Yaz aylarının vazgeçilmez keyiflerinden balkonda, terasta, bahçede ya da evimizin her zamanki köşelerinde dostlarla uzun akşam yemekleri için sözleşmeye başlamış bulunuyoruz. Peki yılın en sıcak zamanlarında yeme içme alışkanlıklarımızı yaza göre düzenlerken, sofra düzenimizde de yazın karakterine uygun değişiklikler yapmak ister misiniz? Birkaç küçük dokunuşla sofralarınıza yazı getirecek önerilerimiz var!

Yazın Rengi: Beyaz
Beyaz tüm zamanların en vazgeçilmez renklerinden biri. Ancak mevsim yaz olunca renkler arasındaki mertebesi daha da yükseliyor. Yazın kahvaltıdan akşam yemeğine, ara öğünlerden atıştırmalık ikramlara kadar yapılacak servislerde beyaz rengin zarifliğiyle sofranızda sadelik yakalayabilirsiniz. Örneğin Koleksiyon yemek takımlarından Eser-i İstanbul serisinin sade modeli özellikle kahvaltı sofraları ve atıştırmalık ikramların servisinde mevsimin renkli besinlerine şık bir uyum sağlayacaktır. Serinin altın ya da gümüş hatlı seçenekleri ise dostlarınıza hazırlayacağınız bir akşam yemeği sofrasının zarif detaylarından biri olacaktır.

Eser-i-Istanbul

Cam ve Rengin Ahengi
Beyaz yemek takımıyla yaz soframızın zemininde yalınlığı yakaladık; şimdi biraz renklenme zamanı! Küçük detaylarda farklı renkleri kombinlemek yazın canlandırıcı etkisini sofranıza taşımanıza yardımcı olacaktır. Renk ve model seçimini yine öğün saatine ve servis edeceğiniz ikramlara göre karar verebilirsiniz. Örneğin kahvaltı sofralarında ya da öğle yemeğinde renkleri bolca kullanmaktan kaçınmayın. Birbirinden renkli tabaklarıyla İstanbul Kahvaltı Çay Bardakları, EA sürahi, Aella ya da Tigris karaflar camın renkli güzelliğiyle sofranıza yaza uygun canlandırıcı bir etki yansıtacaktır.

koleksiyon-surahi-bardak

Akşam yemeklerinde ise yalın ve hafif tasarımlı modellere yönelmeniz yemek masasında daha duru bir düzenleme elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun için konuklarınıza sunacağınız içeceklere göre İstanbul, Aheste bardak takımları ile Rasagandha kadehlerinden servisinize uygun olanı sunabilirsiniz.

koleksiyon-rasagandha-kadeh

Masanızda Çiçekler Açsın
Dostların tınısı, yemeğin lezzeti ve yaz akşamının tatlı esintisi… Bu üçlüye bir de hoş kokulu bir demet çiçek eklenirse sofranızın bir Monet tablosu gibi görünmesi hiç de zor değil 🙂 Servisi zorlaştırmamak ve konukların birbirini görmesine engel olmamak için fazla yüksek olmayan bir çiçek aranjmanı tercih edebilirsiniz. Bunun için önerimiz Yek Dü Se ve Tigris vazo serilerinin küçük boyları ile en sevdiğiniz çiçekler…

koleksiyon-tigris-vazo

Küçük Mumlar
Yazın uzun gündüzlerinden geceye geçerken ortamın aydınlatması için masanızda birkaç mum kullanmak masanıza naif, ortama ise rahatlatıcı bir etki katabilir. Hem vazo hem mumluk olarak kullanılan Lal ve Tevfik Türen Karagözoğlu tasarımı mumluk evlerin masanıza çok yakışacağına eminiz.
koleksiyon-lal

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR