Yaşayan yeşil duvarların cazibesine kapılın

Koleksiyon Blogger

Son dönemde dünyada biyoloji ve mimarinin mükemmel bir birlikteği yaşam alanlarını etkilemeye başladı. Yaşayan duvar, yeşil duvar ismi de verilen bu akımın ürünleri dikey bir bahçe yaratımından geçiyor.

Koleksiyon Londra mağazasında bir örneği yer alan yaşayan yeşil duvarı yapan Biotecture Ltd şirketi, binalar ve yapılanmış çevreler için sürdürülebilir yaşayan yeşil duvarlar tasarlıyor ve uyguluyor.

Biotecture, ingilizce biyoloji (biological) ve mimari (arhitecture) kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Yaşayan bir membran olarak tasarlanan yaşayan yeşil duvarlar, hücre duvarı gibi bir zar işlevi görüyor ve yapıların dışına yada iç mekanlara yerleştirilebiliyor.

Yaşayan yeşil duvarlar mekanların ses yalıtımı, ısı ve hava kalitesi gibi iç koşullarını düzenlemekte yardımcı olduğu gibi, yağmur suyu ve gri su gibi yapısal atıkları değerlendirmekte de kullanılabiliniyor.

Çeşitli renk ve yüzeylere sahip bitkilerin biraraya getirilmesiyle bir sanat eseri gibi oluşturulan yaşayan yeşil duvarlar mekanı kullananlara bir ferahlık hissi veriyor ve bakıldığı zaman pozitif bir etki yaratıyor.

Modüler bir hydroponic sulama sistemiyle çalışan duvar, tamamen geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış arka izolasyon ve askılı panel modüllerinden oluşuyor.

Su ve besinler kesin miktarlarda ve belirlenen aralıklarla bitkilere ulaştırılıyor. Sistem sürekli kendini izliyor ve su seviyelerindeki düşmelerde alarm veriyor.

Biotecture Ltd son dönemde mekan içi ve dışı hareket ettirilebilir ayaklı sistemler üzerinde çalışıyor.

Resimde, Koleksiyon Londra mağazasında yer alan yaşayan yeşil duvarı görülüyor. Yaşayan yeşil duvarlarla, önümüzdeki dönemde daha da sık karşılacağımızı düşünüyoruz.

Bu duvarı kendi gözlerinizle canlı görmek isterseniz, mağaza adresimiz :

Koleksiyon Furniture Limited, 9 Brewhouse Yard London EC1V 4JR +44 (0)20 3405 1885

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR