Yaşayan Çevreyi “Deneyimlemek”

Merve Aktaş

Fotoğraf Richard Buckminster Fuller’ın kendisine aittir.

1895 – 1983 yılları arasında yaşamış Amerikalı mimar (aynı zamanda şair, yazar, mühendis, felsefeci ve daha bir çoğu) Richard Buckminster Fuller 1965’te Studs Terkel’e verdiği nadir röportajlarından birinde kızıyla arasının ne kadar iyi olduğuna değinir. Bu yazıdan seneler sonra 1995 yılında kızı Allegra Fuller Synder ise bir makalede babasının dünya görüşünün onu fazlasıyla etkilediğini belirtecektir. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen hiç yayınlanmayan bu yazıda Allegra ders niteliğinde önemli bilgiler paylaşır.

Fuller’in dünyayı anlamak ve öğrenmek üzerine gelişen yaklaşımının derinlerinde, yaşayan çevreyi “deneyimlemek”, sadece bu anla kısıtlı kalmayıp, gözlemlemenin ötesinde bireyin tüm benliğiyle bu çevreye dahil olması, onu bir eyleme dönüştürerek “gerçekleştirmesi” yatıyor.

Ünlü mimara göre çevrenizi anlamanın yolu fiziksel deneyimlerden geçiyor. Allegra’nın deyimiyle Fuller çevresini saran evreni parmak uçlarıyla keşfederdi. Parmak uçları onun “deneyimleyen antenleri” gibiydi. Zihninden geçen her şey sadece deneyim vasıtasıyla gelişebilirdi.

Yıllar sonra gelen bu ilginç makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Geodesic Dome With Solar Experimental House, 2012 © Jade Doskow

Fotoğraf: Jeodezik Kubbe, © Jade Doskow

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR