Türkiye’nin İlk Sanal Endüstriyel Tasarım Müzesi Kuruldu!

Koleksiyon Blogger

Türkiye’de özgün ürün tasarımı konusunda geçmişten günümüze gerçekleşen üretim ve tasarım süreçlerinin kaydını tutmak, üretici ve tasarımcılara dair nesne ve arşiv malzemesini bir araya getirerek bir tasarım belleği oluşturmak üzere bir Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) kuruldu.

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK) ve “Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA)” bünyesinde kurulan Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi, Türkiye’de endüstriyel tasarıma dair bellek oluşturmak amacıyla açılan ilk sanal müze olma özelliğini taşıyor.

Koleksiyon temeli ETMK’nın bugüne kadar düzenlediği etkinliklerde yer alan ürünlerden oluşan ETSM, bugünden geçmişe doğru uzanan bir bakış içinde, Türkiye’de endüstriyel tasarım geçmişinin bütünsel belleğini oluşturabilecek özgün tasarım örneklerine ev sahipliği yapıyor. Koleksiyondaki tekil ürünlerin yanı sıra endüstriyel tasarım hikâyelerine de yer veriliyor.

Şu anda “Türkiye Mobilya Tasarımında Dönüm Noktası: Kare Metal – Galeri T Dönemi Mobilya Tasarımları” başlıklı ilk sanal sergisini gerçekleştiren müze izleyicilere 1955’te Sadi Öziş ve İlhan Koman tarafından kurulan Kare Metal atölyesinden çıkan ürün ve hikayeleri sunuyor.

Müzenin ikinci sergisi ise Temmuz ayında açılacak. İlk sergiye ve müze hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz. İyi seyirler!

Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi: http://www.etsm.org.tr/

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR