Türkiye’de İçmimarlık ve İçmimarlar

Koleksiyon Blogger

Türkiye’de İçmimarlık ve İçmimarlar

İlki “Erken Cumhuriyet Döneminde Mobilya” adıyla sunulan İçmimarlar Odası imzalı dosya serisinin ikincisi de kısa bir süre önce yayınlandı!

“Türkiye’de İçmimarlık ve İçmimarlar” adını taşıyan derleme Türkiye’de söylemsel olarak ‘görünmez kılınan’ modern iç mekanın mesleki ve eğitim anlamında ortaya çıkışına ve sürecin örgütlenmesine bakmayı hedefliyor.

Çalışmanın birinci bölümünde tezyini sanattan, dahili tezyinata, dahili mimariye ve daha sonra içmimarlığa uzanan süreçte modern iç mekanın algılanışında ve aktarımındaki değişimlere odaklanılmış. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ve Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi üzerinden ele alınan bu süreçte, eğitim alanındaki gelişmelere/değişimlere paralel olarak mesleki anlamdaki örgütlenmeler de ele alınmış.

Çalışmanın ikinci bölümünde ise hem eğitmen hem uygulamacı olarak mesleğin gelişimine katkı sağlayan kişilerin röportajlarına ve çizimlerine yer verilmiş. Derlemede yer verilen makaleler ise şöyle:

Bölüm 1:
Türkiye’de İçmimarlık Türkiye’de İçmimarlık: Modern Mimarlığın İçselleştirilmesi (Umut Şumnu)
Yeni Tezyini Sanat (İsmail Hakkı Oygar)
Tezyini Sanat (Marie Louis Sue)
Türkiye’de İçmimarlığın Bir Hikayesi (Meltem O. Gürel)
1970’de Türk Sanatı: İçmimarlık (Önder Küçükerman)
Türkiye’de İçmimarlık Tarihine Bakış 1, 2,3 (Nurten Ünansal)
İçmimarlar Derneği Raporu (İçmimarlar Derneği)
İhtisas Ayrımı Raporu (Sadun Ersin)
Türkiye’de İçmimarlık Meslek Alanı ve Eğitiminin Tarihi (Burak Kaptan)

Bölüm 2:
Türkiye’de İçmimarlar Sadun Ersin röportajı/çizimleri Önder Küçükerman röportajı /çizimleri Gözen Küçükerman röportajı/çizimleri Nurten Ünansal röportajı/çizimleri

Türkiye’de İçmimarlık ve İçmimarlar - Kapak

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR