Türkiye Tasarım Haftası Başlıyor

Koleksiyon Blogger

İstanbul’da yeni bir ilk için geri sayım başladı. İstanbul’da ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası, 18 Ekim günü kapılarını Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda açıyor. Türkiye Tasarım Haftası 22 Ekim’e kadar devam edecek, bu yıl beşincisi düzenlenen Design Turkey Ödülleri de bu kapsamda sahipleriyle buluşacak.

T.C. Ekonomi Bakanlığı ve TİM işbirliğinde düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası,  5 gün boyunca tasarıma dair her şeye İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda ev sahipliği yapacak. Tasarımla fark yaratan ulusal ve uluslararası firmaların ürünlerinden oluşan “Tasarım Bölgesi” sergisi; moda, endüstriyel tasarım ve görsel iletişim tasarımı alanlarında öncü olmuş isimlerin deneyimlerini ve trendleri paylaşacağı  konferans, Türk ve yabancı tasarım ofisleri, uluslararası  tasarım alanında isim yapmış dünyanın en iyi tasarım okulları, yıl içinde düzenlenen ihracatçı birliklerinin tasarım yarışmalarının finalistlerinin ürün sergileri, Türkiye’nin farklı üniversitelerinde okuyan genç tasarımcıları ve yurtdışından gelen tasarım öğrencilerini buluşturan atölye çalışmaları Türkiye Tasarım Haftası’nda olacak. Hafta boyunca İstanbul’un çeşitli mekanlarında sergi ve etkinlikler de İstanbullularla buluşacak.

İnovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en büyük ödül organizasyonlarından biri olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin ödül töreni, sergisi ve konferansı da bu yıl Türkiye Tasarım Haftası kapsamında gerçekleştirilecek. Başvuruları değerlendiren jüri üyelerinden bazı isimler,  Design Turkey konferansıyla dinleyicilerle buluşacak. Konferansa konuşmacı olarak katılan isimler arasında 50’yi aşkın ülkede satılan 1000’e yakın ürünün tasarımına yön veren ve bugün Asya Pasifik bölgesinin önde gelen tasarım danışmanlık firmalarından olan Cube’ün kurucularından Paul Cohen; startup şirketlerden Fortune 500 şirketlerine kadar çok sayıda şirketle tasarımcı düşünce metodları üzerine çalışan,  Carnegie Mellon Universitesi’nde ders veren Tim Fletcher ; ‘Indi Design’ın kurucusu, Hindistan’ın en büyük profesyonel tasarımcı topluluğu Design India’nın  başkanı, Cannes Lions Festival,  Dutch Design Awards gibi önemli etkinliklerde jüri üyeliği yapmış Sudhir Sharma; Yamaha’nın tasarımcısı  Yaroslav Yakovlev; Japonya Shizuoka Üniversitesi’nden Endüstriyel Tasarım profesörü, eski Toshiba Tasarım Merkezi ürün tasarımcısı, 3 Good Design Award sahibi Dr. Yasuko Takayama; medikalden mobiliteye, topluluktan şehir planlamasına uzanan farklı alanlarda deneyim tasarımcısı Chiho Sasaki; bugün Panasonic Corporation olarak bilinen Matsushita Electric Industrial Co.’da çalışmış, Gen Suzuki Studio’nun kurucusu, ev aletlerinden elektrikli ürünlere ve mobilyaya tasarımın pek çok alanında çalışmış  Gen Suzuki ve daha pek çok yerli ve yabancı isim yer alıyor. Design Turkey ödülleri, T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK işbirliği ile düzenleniyor.

Moda, endüstriyel tasarım ve görsel iletişim tasarımı alanlarında Türkiye ve dünyadaki trendleri takip etmek, tasarım endüstrisine yön veren firmaların en yeni ürünlerini yakından görmek, dünyaca ünlü tasarım gurularının ilham veren konuşmalarını dinlemek ve tasarımla ilgili birbirinden yaratıcı sergileri gezmek için bu yıl ilki düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nı kaçırmayın!

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR