Haftanın Film Önerisi: My Architect

Koleksiyon Blogger

my_architect_xlg

My Architect (2003)

20. yüzyılın en mühim mimarlarından olan Louis Isadore Kahn hakkında, oğlu Nataniel Kahn’ın çektiği belgesel film. 2003 yılında çekilen ve zaman içinde Türkiye’de birçok muteber festivalde gösterilen belgesel filmin en dikkat çekici taraflarından biri, oğulun babayı ararken geçtiği yolları bize dolaysız olarak göstermesi. Sadece biyografik detay aktarmaktan kaçınıp, artık yaşamayan bir babanın “aslında kim” olduğunu Joseph Vitarelli müzikleri eşliğinde aramış oğul Kahn.
Film, dünyada birçok ödül aldı, birçok festival gezdi. Ama mimarları ve tasarımcıları ilgilendiren bölüm elbette bu değil. Şüphesiz yüksek estetik ciddiyeti var filmin fakat asıl; işine aşırı odaklanıp, derbeder bir hayat yaşayıp, ailesini ihmal eden (belki de zorunda kalan bir mimar) Nataniel Kahn. 1901’de doğup, 1974’te bir tren garında kalp kriziyle bu dünyaya veda edecek mimarımız, geride karmaşık bir hayat, gayrımeşru çocuklar, meblağı çok ciddi bir borç ve çok mühim eserler bırakmıştı.

myarch2

Bu belgesel film de, oğul Kahn’ın “kameranın objektifi”ne gerçek manada doğru anlam atfettiği, öznellikten kaçmaya gayret ettiği sahici bir “anlam arayışı” filmi. Bir yandan baba Kahn’ın mesleği olan mimarlıkla küsmemiş ve plastik sanata bulaşmış gayrımeşru oğul, öte yandan artık hayatta olmadığı için ona öfke duyulmayan ve izi sahici biçimde sürülen baba Kahn.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR