Tasarım Vakfı “Entangled – Dolanık” Sergisiyle Milano Tasarım Haftası’ndaydı!

Necmi Çıran

Mimarlık, tasarım ve sanatın her dönem kalbi olan Milano’da yaklaşık bir asırlık kült bir çağdaş sanat müzesi… Seramik, cam, keçe, kağıt-hamuru, takı, tekstil ve moda alanlarından 40 farklı tasarımcı ve sanatçıya ait 80 iş… Tasarım Vakfı, 2016 Tasarım Atölyeleri’nde vücut bulan bu eserleri Triennale di Milano Müzesi’nde sergiledi. Her yıl Nisan ayında mimarlık, tasarım ile sanat dünyasını ağırlayan Milano Tasarım Haftası kapsamında gerçekleşen ‘entangled-dolanık’ başlıklı sergi, Koleksiyon’un desteğiyle uluslararası geniş bir kitleye ilk defa sunuldu.

Yaratıcı endüstrilerle yaratıcı ekonomileri buluşturmayı hedefleyen Tasarım Vakfı, bu kapsamda Bodrum ve İstanbul’da düzenlediği atölyelerle nesne temelli işler için yola çıkmak yerine nesne ötesindeki değer ve bağlamları araştırıyor. Yerli ve yabancı yürütücüler tarafından gerçekleştirilen bu dönemsel atölyelerde çoklu kombinasyonların, katmanlı okuma ve yazmaların, yapı bozucu açılımların, çapraz eşleşmelerin yaratıcı süreçlere evrilmesi, tasarım ve icatlara ulaşılması amaçlanıyor.

Mimar Faruk Malhan tarafından 2013 yılında kurulan Tasarım Vakfı’nın en son düzenlediği atölye programı kapsamında bugüne kadar birçok tasarımcının, sanatçının, zanaatkarın seramik, cam, keçe, kağıt-hamuru, takı, tekstil malzemeleriyle yüzlerce düşünceye hayat verdi. Bunlar arasından 40 tasarımcıya ait seçilen 80 farklı eser ise ‘entangled-dolanık’ temalı sergide bir araya geldi.

Tasarım Vakfı tarafından düzenlenen en son tasarım atölyelerinde hayat bulmuş seramik, cam, keçe, kağıt hamuru, takı, tekstil ve moda alanlarındaki işler, Koleksiyon’nun desteği ile 4-9 Nisan 2017 tarihleri arasında Milano Tasarım Haftası kapsamında ilk kez bu tarihi müzede bu çerçevede geniş bir uluslararası kitleye sunuldu.

Yüzyıllık Tarihi Bir Müzede Vakıf Tasarımları
Triennale di Milano yüzyıla yaklaşan geçmişi boyunca sosyal ve ekonomik gelişime yönelik sanat ve yaratıcı tüm fikirleri ağırlayan bir müze. İlk adımları mimarlık, tasarım ve sanat tarihinin önemli isimleri Gio Ponti and Mario Sironi ile atılan ve son tasarımı ünlü mimar Giovanni Muzio’ya ait Triennale di Milano Müzesi bugüne kadar toplum, sanat ve endüstri arasında diyaloglar kurmayı amaçlamış.

Milano şehrinin ikonlarından biri olan ve yüzyılı aşkın bir geçmişe sahip olan Triennale di Milano çağdaş sanat müzesi her yıl düzenlenen tasarım haftası boyunca çok az sayıda ve seçilmiş tasarım işlerini ağırlıyor.

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR