Tasarım Tomtom Sokakta

Necmi Çıran

İstanbul’un kendine has özel bölgelerinden biri olan Tomtom Mahallesi, 20-23 Ekim tarihlerinde renkli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Yaratıcılığın merkezi haline gelen mahalle,  İstanbul’u yaşamayı bilen ve hikâyelerinden eserler üreten yaratıcı insanları buluşturdu. 50 stant ve 30’a yakın mağazada 100’ün üzerinde tasarımcıyı ağırlayan bölge, 4 günlük etkinlik kapsamında sonbaharın belki de en keyifli ve yaratıcı anlarına yer verdi.

Ev dekorasyonundan, takılara, tekstilden semarik ve cam işlerine kadar çok geniş perspektifteki projeleri ziyaretçilerle buluşturan etkinliğin önemli noktalarından biri de Tibaldi Binası’ydı. Restorasyon sürecinde olan bina Tomtom Kaptan Sokak girişindeki bina içerisinde Koleksiyon ürünleri de yer aldı. Son tasarımları deneyimleme şansını bulan ziyaretçiler aynı zamanda markanın son dönemki “İçinde sana ait bir ses var.” başlıklı temasını inceleme fırsatını yakaladı.

2013 yılında mimar Faruk Malhan tarafından kurulduğu günden bu yana yaratıcı endüstriler ve yaratıcı ekonomileri buluşturan Tasarım Vakfı, “yaparak, uygulayarak öğrenme” temeline dayanan faaliyetlerine devam ediyor. Disiplinler üstü, ayrıştıran, sorgulayan, tasarımcı düşünceye yoğunlaşan araştırma süreçlerini ilke edinen Tasarım Vakfı, yaratıcı disiplinleri bütüncül birliktelikleri ile ele alıyor. İş birliğine, açık işe, çoğulcu ve ortak akla dayalı tasarım anlayışını benimsiyor. Bu amaçla Tasarım Vakfı tarafından hayata geçirilen Bodrum Tasarım Atölyelerinde çıkan tasarımlardan seçkiler Tomtom Kaptan Sokak’ta sergiledi.

Tomtom Garaj, İtalyan Lisesi, Tomtom Gardens Avlusu, Tomton Kaptan Sokak, Boğazkesen Pop-Up Mağazalar, Tomtom Mahallesi katılımcı mağazalarında gerçekleşen etkinlik, tasarım severlere 4 keyifli gün yaşattı.

Kaynak: tasarimtomtomsokakta.com

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR