Tasarım Harikası Vosvoslar

Necmi Çıran

Günümüzde, bir ev ve bir araba sahibi olmak en temel istektir. Tüm bunlara sahip olurken ince eleyip sık dokuyarak daha rahat edebileceğimiz uzun soluklu bir yatırım amaçlanır. Yaşadığımız alanları kendi zevklerimize göre tasarlayabiliyoruz. Sahip olduğumuz araçlara bu değişikliği uygulamak her zaman mümkün olamıyor. Otomotiv firmaları rekabeti arttırmada her ihtiyaca uygun teknolojiyi, tasarımlarında kullanmasına rağmen hiçbir araca kişiselleştirme imkanı vermiyor. İşte bu şartlar altında az sayıda da olsa kişiselleştirilmiş araçlar mevcut. Bu kişiselleştirilmiş araçların başında ilk akla gelen ise tartışmasız Vosvos’lar.

Trafikte bir Vosvos’un yanından geçerken defalarca arkamıza dönüp şirinliğiyle ilgilenmişizdir. İşte bu şirin araçlar, Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in 1938-2003’e kadar ürettiği ekonomik otomobil modelidir. 21,5 milyondan fazla satışıyla, dünyanın en çok satan modeli ünvanını taşır. Tasarımı Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır, ancak  Ferdinand Porsche’nin orijinal tasarımı, üretime geçmiş halinden daha basit kalmıştır.

blog-koleksiyon-vosvos1

Vosvoslar yıllardır orjinal tasarımlarıyla ilgiyi kaybetmediği gibi kişiselleştirilmiş tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Sosyal medyada araçlarını paylaşan hayranlar, bu sayede örgütlenip farkındalık yaratabilmek için çeşitli organizasyonlarla bir araya gelebiliyor. Vosvos toplulukları bir çizgi film karesi kadar renkli olabiliyorken hedeflenen farkındalığa da katkı sağlayabiliyor.

Araçlar o kadar çok yönlü tasarıma sahip ki, kullanım bakımından değişik deneyimlerle karşılaşılabilir, örneğin bir vosvos kullanıcısı satmaya kıyamadığı aracını ağaç saksısı olarak değerlendirmiş :).

blog-koleksiyon-vosvos16

Aynı firma günümüzde aynı modeli teknolojiyle harmanlayarak kullanımı arttırmaya çalışsa da, kullanıcının sempatisini yakalaması biraz güç görünüyor. Tasarımın evrensel bir dil oluşu, akılda kalıcılığa büyük katkı sağlıyor. İhtiyaç ve kişisel zevke göre tasarlanan araçlar üstünden geçen onca yıla rağmen güncelliğini koruyabiliyor.

Kaynak: tr.pinterest.com, www.vwturkiye.com

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR