Spontan Bir Röportaj: KAAN BAĞCI

Elif Seyrekbasan

kaan1

Kaan Bağcı son dönemde birçok yayında çizimleriyle ismini gördüğümüz bir illüstratör. İzmir’de yaşıyor.  Uzun zamandır yaptığı işleri takip ediyor, dergilerin kapaklarında imzasını görüyorduk. Rhizome için ekipçe çalışmaya başladığımızda, illüstrasyonun iyi bir fikir olduğunu düşündük. İlk aklımıza gelen isimlerden biri de Kaan Bağcı oldu. İletişime geçtik ve keyifli bir iş birliği sonucunda Rhizome tamamlandı. Çok olumlu dönüşler aldığımız Rhizome’un kapağı dahil içindeki tüm illüstrasyonlara imzasını atan Kaan Bağcı’ya teşekkür etmek istedik. Sosyal medyadan attığımız mesaj bir anda keyifli bir sohbete dönüştü. Bir illüstratör neler yapar, nasıl projelerin içerisindedir sizinle de paylaşmadan edemedik.

Elif Seyrekbasan: Öncelikle Rhizome için yaptıklarından dolayı sana teşekkür ediyoruz. Dergiler sana ulaştı mı? Beğendin mi?

Kaan Bağcı: Ben teşekkür ederim, evet geldi. Çalışmalarımı ürün haline gelmiş şekilde görmek dijital görmekten çok daha farklı bir his hele bir de tasarımı iyiyse heyecanı çok güzel oluyor. Ellerinize sağlık.

E: Senin de ellerine sağlık. Diğer işler nasıl gidiyor? Neler var bu aralar?

K: Ne yok ki? Aslında şu an çok fazla projeyle ilgileniyorum, ama tamamen kişisel sergime odaklanmış durumdayım. İlk solo sergim olacak.  O yüzden hem biraz gerginlik hem de güzel bir heyecan var. Yapacaklarımla ilgili malzeme topluyorum bol bol çiziyorum. Bunlar dışında artık rutin diyebileceğim illüstrasyon işlerim devam ediyor yakında dergilerde yerlerini alırlar.

E: Kişisel sergi mi? Harika habermiş bu. İzmir’de mi olacak peki? Biz göremeyecek miyiz?

K:: Evet, İzmir’de olacak. Bence bu aralar İzmir’e gelmek için uygun zamanlar. Ufak bir tatil düşünülebilir ya da tatil rotasına doğru ilerleyenler İzmir üzerinden geçerken sergiyi de görebilir. Bir de Hollanda’da bir sergiye katılıyorum, ama maalesef orada bulunamayacağım.

kaan2

E: Sergilerin içerikleri ne? Hollanda’daki karma sergiden başlayalım. Kişisel için çok sorum olabilir:)

K: Amsterdam’da ‘Works on Paper II’ başlığıyla bir karma sergi olacak. İsminden belli oluyordur içeriği… Ama o serginin benim için özel olan yanı ilk defa geleneksel teknikle çalıştığım orijinal işlerimin yayınlanacak olması.  Tepkileri çok merak ediyorum ve bu yüzden bir hayli heyecanlıyım. Benim için Hollanda’nın ikinci önemli yanıysa daha önceleri de anlatmışımdır muhtemelen. Ben bu işlerle ilgilenmeden önce müzik yapıyordum bir kaç özel tiyatro topluluğuyla beraber ve birçok defa Hollanda’ya turnelere gittim orada sanat alanında kısa süreli eğitim ve uygulamalara katıldım. Estetik algımın geliştiği yer diyebilirim. O yüzden uzun bir zaman sonra ilk defa orada ürün sergiliyor olmak benim için büyük bir heyecan.

E: Kaç işle katılacaksın?

K: Üç işle katılacağım, karma sergi olduğundan fazla işe yer verilmiyor.

kaan3Sabitfikikir dergisi için yapılmış bir illüstrasyon. 
 

E: Müzik devam ediyor mu peki bu arada?

K:Keşke ediyor diyebilsem. Enstrümanlar duruyor öyle bir kenarda. Öyle de devam edecek gibi görünüyor. Belki daha sonraları ikisini bir arada götürebilmenin formülünü bulurum.

E: Yaptığın parçalara illüstratif klipler yaparsın belki. Sıra kişisel sergide. O ne zaman, nerede ve içeriği nedir?

K: İzmir’de Kemeraltı’nda olacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Tom Keogh’un atölyesi ve galeri olarak kullandığı bir mekan var orada olacak. Açılış günü 23 Mayıs olarak görünüyor. Aslında iş sayısı şu an belli değil hala çalışıyorum, yetiştirebildiğim kadar (son güne kadar) çalışacağım.  ‘Trigonal meshes&animals’ işleri mantığında ilerlediğim fakat kağıt dışında malzemelere çizdiğim işler yer alacak. Belki birkaç kolaj da düşünebilirim. Ama genel olarak ahşap plakalar üzerine çiziyorum. Çok da ayrıntı vermeyeyim, buyurun gelin beraber görelim neler yapmışım. kaan5

E: Bunca işin arasında dergi kapaklarında ya da t-shirtler gibi ürünlerin üzerinde de görüyorum işlerini…

K: Evet, aslında bir kaç yıl öncesine kadar birçok ürün üzerinde mevcuttu, fakat bunların takibi ve tedariği bir hayli zor olduğundan artık eskisi kadar üzerine düşmüyorum. Şu an sadece KAFT’ta dört t-shirt tasarımım yer alıyor. Dergiler konusu benim için bir arınma, kafamı rahatlatma yeri gibi. Her ay birbirinden çok alakasız çok ayrı konular, fikirler resimlemem gerekiyor ve bu çok hoşuma gidiyor benim. O yüzden elimden geldiğince dergi işlerine ağırlık vermeye gayret ediyorum.

E: Bir ara posterlerini görmüştüm. Çok güzel görünüyorlardı. Devam ediyor musun poster yapmaya?

K: Önceden yapıyordum şimdi biraz değişti durum. Ben poster yapmayınca arkadaşlarım çalışmalarımı alıp evlerine asmaya başladılar. Baktım ki böyle gitmeyecek, ben de uzun zamandır yapmak istediğim bir şeyi yaptım. Yılbaşında arkadaşlarıma o yıl için de yaptığım işlerden seçme yaptığım takvimimi dağıttım. Umarım kalıcı bir çözüm olur.

kaan4

 KAFT marka t-shirtler arasında yerini alan Kaan Bağcı tasarımı.

E: Anladım ki senin  projelerin konuşarak bitmeyecek. Gelecekle ilgili planların konusunda girmiyorum bile. Yaptığın işler oldukça ilham verici olsa gerek ki senin tarzına çok yakın ‘esinlenilmiş’ şeyler görüyorum sık sık. İnsanlar işlerinden ilham alıyorlar bir de dinlediklerinden alsınlar bence. Son dönemde çalışırken neler dinliyorsun?

K: Bunu okuyunca beni tanıyanlar eminim kıs kıs güleceklerdir biliyorum, ama klasik müzik dinliyorum yaptığım işe yoğunlaşabilmek için. En iyi yol şuan benim için bu. Bilmeyenler için şiddetle Erik Satie tavsiye ediyorum.

E: Satie bilmeyen kalmasın bence de 🙂 Peki ‘sık kullanılanlar’ listendeki siteler hangileri?

K:  Aslında çoğu zaman rastgele sitelere bakıyorum, ama vazgeçemediklerim şöyle: ffffound.com, fecalface.co,  booooooom.com, thingsorganizedneatly.tumblrcom.

E: Yaptığın işte ‘ustam’ dediğin ya da ‘bunu ben neden yapmadım’ dediğin illüstratörler kimler?

K: O liste o kadar uzun ki… JunGi Kim, Jeremy Fish, Shaun Tan, Hedi Xandt, SIT, diye uzar gider bu liste.

E: Hemen bakacağım ben de ilham kaynaklarına.

K: Bu arada ben öğle yemeğine çıkıyorum.

E: O zaman teşekkür ediyorum sana Kaan. Afiyet olsun.

K: Asıl ben sana teşekkür ediyorum.

kaan son

 

Rhizome’un Kaan Bağcı imzası taşıyan kapağı. 
Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR