Spontan Bir Röportaj: Aliye Arslan

Koleksiyon Blogger

Yeni temamız “İçinde sana ait bir ses var” çalışmalarımız sırasında yolumuz farklı sanat dallarından çok değerli isimlerle kesişti ve kesişmeye de devam ediyor. Özellikle fotoğraf karelerimiz emektar ellerde hayat bulan objelere, resimlere ev sahipliği yaptı. İşte o isimlerden biri ARMAGGAN Sanat & Tasarım Galerisi aracılığıyla tanıştığımız Aliye Arslan oldu. Kendisiyle yoğun temposu içerisinde kısa bir röportaj yapma şansını yakaladık.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Aliye. 38 yaşındayım. Ressamım. Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü 2008 mezunuyum. Resim sanatını icra ettiğim yaklaşık sekiz yıllık süreç içerisinde, özellikle lisans eğitimim boyunca, toplumla ve kendimle ilgili problemlerin en ‘sağlıklı’ biçimiyle bu platformda çözülebildiğini fark ettim.

Eserlerinizde nelerden esinleniyorsunuz?

Sosyal yaşam döngüsünde düşülen çıkmazların, korkuların, endişelerin ve çelişkilerin sebep olduğu ruhsal birikimlerimin resimlerimde varoluş alanı bulması kaçınılmazken; çevrede olup bitene tepkisiz kalamama ve bu olaylar karşısında faaliyet gösterememenin yarattığı sıkıntıları da resimlerim vasıtasıyla dışa vurduğumu deneyimledim. Değişen değerlerin, baskıların, sevgisizliğin, yalnızlığın, bencilliğin ve umutsuzluğun sonucunda sıklıkla güçsüzlük ve öfke duydum. Güçsüzlüğümden sıyrılmak ve dış çevrenin olumsuz etkilerini nötrlemek adına bir iletişim aracı olarak resim sanatını kullanmayı seçtim. Amacım bu kalabalık sevgisiz/iletişimsiz yapı içerisinde, bireyselliğimi resim yaparak ifade etmek ve kişisel / evrensel sıkıntılara, baskılara gönderme yaparak dış çevreyle yeni bir iletişim alanı oluşturmaktır.

Bu yalnızlığı betimlemek ve bireyin bunalımlarını izleyene aktarmak amacıyla resimlerimde kullandığım siyah beyaz kontrastı ve portrelerin oynanmış görüntüleri, anlatımımın dilini oluşturmaktadır.

3

Sanatçı toplumun, dış dünyanın, hayatın biçimlendirici gücünü taşıdığı gibi, kişiliğini belirleyen iç dünyasının sesine, coşkularına, dürtülerine de uyar. Gerçekle hayal gücü, güzellik ile acı, duygu ile akıl, iç dünya ile dış dünya hem sürekli çatışma hem de bir uyum içinde beraber ve bütündür, biri ötekini etkiler.

Yakın gelecekte ne gibi projeleriniz var?

Hem dış dünyanın olumsuz etkilerinden soyutlanıp hem de aktivasyon enerjisinden faydalanarak, iç dünyamın kendine has düşünce ve yorumlama biçimlerinin etkisinde resimlerimi yaptım. Şu andan itibaren de gelecek için tasarladığım yeni çalışmalarımı gerçekleştirmek amacındayım.

Peki Koleksiyon ile yolunuz nasıl kesişti?
ARMAGGAN Gallery’de yer alan bir resmimin fotoğraf çekimlerinde kullanılması sayesinde tanıştım.

Bizlere vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR