Sokağın Renkli Sanatı Graffiti

Necmi Çıran

Bir zamanlar graffiti toplumun çeperlerine itilmiş gençliğin kendini ifade etme yollarından biriydi. Yasal düzene meydan okurdu. Şimdilerde ise kurumsal bir sanat biçimine, kentsel dönüşüme katkı sağlayan bir hizmete dönüştü. Artık yerel yönetimler ve mülk sahipleri graffitinin faydalarına uyanmış durumdalar. Hatta bu durumu festivallerle görsel bir şölene dahi dönüştürenler var.

blog_koleksiyon_grafiti13

Bildiğimiz anlamıyla modern graffiti 1960’larda Philadelphia’da doğdu. Fakat graffitinin temelleri ilk insana kadar ulaşıyordu. Nasıl mı? Mağara duvarlarına iletişim kurabilmek için çizilen resimlerle…

blog_koleksiyon_grafiti14

Toplumsal istikrarı sağlamak adına belediyeler graffitiyi yıllardır vandalizm olarak gördüler. Hatta Britanya istenmeyen graffitileri ülkenin duvarlarından sildirmek için hala yılda 1 milyar Sterlin harcıyor.

Ülkemizde en son graffiti festivali 2014 yılında, Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda  gerçekleştirildi. 20’si Türkiye’den, 12’si yurtdışından olmak üzere 32 başarılı graffitici katıldı. Fakat son iki yıldır bu festival yapılamıyor. Türkiye’de graffitiye verilen önem böyleyken, dünyada gerçekleşen graffiti festivalleri ise katılımcılarının aklını başından almaya devam ediyor.

blog_koleksiyon_grafiti11

Kaynak: pinterest.com, theguardian.com

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR