Sanatın İzinde Tutku Dolu Bir Yolculuk

Merve Aktaş

Hayatın muhtemel amaçlarından birinin başarı olduğu söylenir ancak bunun bir tanımı yoktur ve herkes kendi başarısını tanımlamak durumundadır. Başarıya bir isim vermek ve ona adres göstermek mümkün olamasa da yolunun tutkudan geçtiğini söylememiz yanlış olmaz. Zira bu bir içsel bir sorgulama süreci ve öğrenimler sonunda size gelir. Hayatta tutku bulduğu alanı keşfetme şansına erişmiş bir ressam olan, fotoğraf çekimlerimizde eserleri vasıtasıyla yolumuzun kesiştiği Ferahnaz Pala Apdiç ile resimler, hayat ve çok yakında açmaya hazırlandığı Büyükdere35 üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Ferahnaz Pala Apdiç’i tanıyabilir miyiz?

1964 Samsun doğumluyum. Resim yapma tutkum, babamın getirdiği ilk yağlı boya ve fırçalarla başladı. Akademiye kabul edildiğim halde bazı durumlardan dolayı farklı fakültede okumuş olsam bile resim yapmaktan, müze ve galerileri dolaşmaktan, yeni sanat akımlarını ve sanatçıları takip etmekten hiç vazgeçmedim. Bir yandan sanat tarihi eğitimi alırken bir yandan da çok değerli hocalardan (Mahir Güven, İrfan Önürmen, Temur Köran, Mustafa Horasan) resim dersleri aldım. Uzun süreler birlikte çalıştığım hocalarımın ayrı ayrı bana değer kattıklarına inanıyorum. UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği)’den “Identity Card For Professional Artist” belgemi aldığımda bunu daha da iyi anladım.

Marcus Graf, Çağdaş Sanat seminerinde iyi bir sanatçı olmak için %10 yetenek %90 tutku ile çalışmanın gerekli olduğundan bahsetmişti. Ben de tam bu tanıma uyduğumu düşünüyorum.

Ferahnaz Pala Apdiç resimlerinde en çok nelerden etkileniyor? Çalışmalarınızı besleyen kaynaklardan bahsedebilir misiniz?

Resim yaparken önceden kurgulamıyorum. Beni bir renk, bir nokta ya da bir detay heyecanlandırır. O heyecanın peşine takılırım. Kendimi keyifli bir araba yolculuğuna çıkmış gibi hissederim. Sürprizlere açık, ani karar değiştirebilen, farklı deneyimler yaşamayı seven bir sürücü gibiyimdir.

Bazen de günün sonunda yolculuğumdan memnun olmadığımda her şeyi silip tekrar heyecanlanmayı beklemek için tuvalimi bir kenara kaldırırım.

ferahnaz-apdic-2

Resimlerinizi isimlendiriyor musunuz? Özellikle tercih ettiğiniz renkler var mı?

Resimlerime isim vermeyi seviyorum sanırım. İzleyenlerin benim bakış açımı, hissettiklerimi daha kolay anlayacaklarını ve benimle kolay bir şekilde bağ kuracaklarını düşünüyorum.

Resim çalışmalarınızda hangi teknikleri kullanıyorsunuz?

Genelde, tuval üzerinde yağlıboya oluyor malzemem. Ama kağıt ve farklı yüzeylerde de çalışmalar da yapıyorum. Eserlerime zaman zaman sprey boya, posca kalemler, epoksi, vernik gibi malzemelerde dahil oluyor.

Resim sanatını psikolojiden bağımsız düşünebilir miyiz?

Üretim anında, planlı ve kurgusal bir çalışma yürütmeyip, sezgisel duygusal çalıştığım için resim sanatını psikolojiden bağımsız düşünemeyiz. Kendime, içime dönüp bakıyorum ve birikmişlikler, yaşanmışlıklar, günlük heyecanlar, zihinsel yolculuklar bir şekilde yansıyor eserlerime.

2009 yılı Nuri İyem Resim Ödülü Yarışması’nda sergilenen eserim tam da böyle, benim ve ailemin yaşadığı çok zor bir dönemde ortaya çıkan bir eserdir. Elimdeki fırçayı duygularımın hareket ettirmiş olduğunu, resim bittiğinde ağlayarak fark etmiştim. O satışa koymadığım tek eserimdir. Hala da o resmime baktığımda çok etkilenirim.

Gelecek dönem sergileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şu an bütün enerjimi Büyükdere35 kültür sanat platformunu geliştirmeye verdim. Fakat bir yandan da üretip biriktirmeye devam ediyorum.

Etkilendiğiniz sanatçılar kimler?

David Hockney, Marlene Dumas, Balthus, Kitaj, Christopher Wool, Mustafa Horasan, Komet, İnci Eviner.

buyukdere35foto2

Atölye ve workshoplarınızı gerçekleştirdiğiniz “Büyükdere35”den bahsedebilir misiniz?

Atölyemi yeni bir mekana taşımaya karar verdiğimde Sarıyer Büyükdere sahildeki bu keyifli mekanda karar kıldım. Şehrin karmaşasından uzak Büyükdere35 adını verdiğim bu inisiyatif kültür sanat platformu, 12 Ocak 2017 itibariyle farklı disiplinlerden sanat sergilerine, çeşitli kültürel ve sanatsal seminerlere, sanatçı workshoplarına ve sanatçı konuşmalarına ev sahipliği yapmayı ve katılımcılarla  keyifli paylaşımlar yaşamayı arzu etmektedir.

Son olarak genç sanatçılara ve bu yola baş koymuş gençlere başucu tavsiyesi olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben içimdeki tutkudan hiç vazgeçmediğimi fark ettim. Emek ve çalışma ile arzularının peşinden giden herkesin hak ettiği ve olmak istediği yerde kendisini görebileceğini düşünüyorum.

Ferahnaz Pala Apdiç’e bu adresten ulaşabilir veya sanatçı ile ilgili haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR