Reklam Filminin Yaratım Hikayesi

Elif Seyrekbasan

Koleksiyon’un sinemalarda izlediğiniz reklam filminin yapım sürecinde başı çeken isimlerden biri de filmin yapım şirketi AD-Stop’un kurucusu ve ajans başkanı sektörün usta isimlerinden Ali Özbek oldu. Filmin hemen ardından kendisine sorularımızı yönelttik.

Öncelikle sizi ve Ad-Stop’u yakından tanıyabilir miyiz?

AD-Stop 2001 yılında kuruldu. Perakendeden gıdaya, tekstilden mobilyaya pek çok farklı sektörden markayla çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Yaratıcı ekibimiz, fotoğraf, video ve konusunda uzman dijital departmanımız ile markaların tüm ihtiyaçlarını tek bir merkezden karşılayarak hem onların hayatını kolaylaştırmayı hem de farklı uzmanlık alanlarına sahip olmanın gücüyle nitelikli işler yaratmayı hedefliyoruz.

Ali_Photo_1
Ad-Stop kurucusu ve ajans başkanı Ali Özbek

Koleksiyon reklam filmi projesi size nasıl ulaştı?

Koleksiyon zaten kendi sektöründe fark yaratan, dolayısıyla bizim de takip ettiğimiz bir marka. İş birliği teklifi kendilerinden geldi ve tabi ki bizi de çok heyecanlandırdı.

Koleksiyon tarafından aldığınız brief neydi ve nasıl yola koyuldunuz?

Koleksiyon’da her tasarımın her bir parçanın, bu topraklarda hayat bulan bir öyküsü var. Özellikle markanın tasarım felsefesi bizim için de en önemli çıkış noktası oldu. Koleksiyon deyişiyle “Her evin bir coğrafyası, her coğrafyanın bir evi var”dı. Tüm bunlar “bizim evimizin” hikayesini yarattı. Bizim evimizin nerelerden beslendiğini, nasıl bir duyguyu yansıttığını, nasıl hayat bulduğunu Koleksiyon’un naif diliyle ekrana taşımak istedik.

Reklam filmi yaratım süreci ve prodüksiyonu için kaç kişi çalıştı ve nasıl bir çalışma sergilendi?

Filmin kreatif yapısının oluşturulması için yaratıcı ekibimiz uzun seanslar gerçekleştirdi. Ortaya farklı bakış açıları ve alternatifler çıktı. Koleksiyon ile birlikte senaryo ve film yapısında karar kıldıktan sonra prodüksiyon süreci başladı, ön hazırlıklar yapıldı. Hem yaratıcı ekip hem de prodüksiyon ekibi büyük bir zevkle ve dikkatle çalıştı. Çekim günü yaklaşık 40 kişilik bir ekiple prodüksiyonu gerçekleştirdik. Koleksiyon ile daima iş birliği içinde olmamız ve aynı dili konuşmamız projenin akışına olumlu katkıda bulundu.

Filmin söz düzeni ve görselliğinin yanı sıra müziği de çok etkileyici. Müzik konusunda kimden destek aldınız?

Filmimize tıpkı bizim kültürümüz gibi farklı ögeleri sentezleyen bir müziğin eşlik etmesini istedik. Hollywood yapımlarında ve pek çok önemli projede imzası bulunan, çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren Emir Işılay ile hayalimizi paylaştık. Üstün yeteneğinin yanı sıra Emir’i tercih etmemizin bir sebebi de yüzü batıya dönük bir müzisyen olmasına rağmen, onun da kalbinin bizim topraklarımızda ve kültürümüzde olmasıydı. Ve ortaya bizim evimizin duygu yoğunluğunu notalara döken bir eser çıktı. Bu esere yine Hollywood filmlerinde ve Michael Jackson gibi sanatçıların projelerinde yer alan ünlü çellist Tina Guo hayat verdi.

Bu güzel projeyi hayata geçirdiğiniz ve sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR