Prof. Saadatmanesh’ten Karbon Fiber Üzerine

Koleksiyon Blogger

26 Mart Perşembe günü Koleksiyon ve Tasarım Vakfı iş birliğiyle Koleksiyon Tarabya Kampüsü’nde birçok tasarımcı ve mimar ağırlandı. Arizona Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Mekaniği Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hamid Saadatmanesh, ‘Karbon Fiber ve Kompozit Teknolojileri’ başlıklı konferansta karbon fiber malzemelerin tüm inceliklerini, kullanım alanlarını ve avantajlarını anlattı.

Koleksiyon ve Tasarım Vakfı kurucusu Mimar Faruk Malhan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa Prof. Dr. Alpay Er, Atilla Kuzu, Aydan Volkan, Aziz Sarıyer, Gökhan Karakuş, Jeyan Ülkü, Levent Çırpıcı, Prof. Dr. Özlem Er gibi sektörün önemli isimleri ile 50’nin üzerinde mimar ve tasarımcı iştirak etti.

Yaratıcı Disiplinler için Yeni Bir Teknoloji

26 Mart Karbon Konferansı (2)

Prof. Saadamenesh, konuşmasına karbonun inovatif bir malzeme olarak bir saç telinden ince olmasına rağmen çelikten on kat daha dayanıklı kullanımından bahsederek başladı. Reçine ile birleştirilen karbonun mimari güçlendirme çalışmalarında hem hafifliği hem de dayanıklı yapısı ile geleceğin malzemesi olduğunu açıkladı. Beton, çelik ve tuğla binalardaki yıpranmaları, sadece boya kalınlığındaki karbon uygulamalarla yapı mukavemetinin tartışılmasız en az iki katına çıktığını anlattı. Aynı özelliklerin daha küçük ölçekli nesnelerde, ürünlerde de kazanılabileceğini belirtti.

Prof. Saadamenesh sunumunda Bruce Nuclear Generation Station’un onarılma döneminde, yani tam 25 yıl önce karbonun gücünü deneylerle kanıtlayarak yenileme işlemlerinde karbon kullanıldığını dinleyicilere fotoğraflarla aktardı. Saadamanesh, Rhode Island Köprüsü’nden San Fransisco’da bulunan City Hall Building’e kadar karbon kullanarak güçlendirdikleri binaların dayanıklılık testlerinden de örnekler verdi.

Depreme Çözüm Olabilecek Bir Malzeme
Prof. Dr. Hamid Saadamenesh İstanbul’da olması öngörülen depremde oluşabilecek hasarların, yıpranmış binaların bu şekilde güçlendirilmesiyle en aza indirilebileceğini de önemle vurguladı. Karbon fiber uygulamasıyla “Depremden az zarar görecek binalar değil hiç zarar görmeyecek binalar inşa edilebilir” vurgusu yapan Prof. Dr. Hamid Saadamenesh kolay uygulanabilirlik, malzemenin çevre duyarlılığıyla olan ilişkisi ve maliyetindeki gelişmelerden bahsederek sözlerini tamamladı.

Bu konferansla tasarım ve mimarlık disiplinlerine yeni malzeme önerisi sunan Tasarım Vakfı, yakın gelecekte bu konu üzerine atölye çalışmaları düzenlemeyi planlıyor. Böylece hem gelecek vadeden, genç hem de alanında tecrübeli tasarımcılara, mimarlara yeni uygulama alanları yaratmayı, ekonomiye yeni nefesler getirecek faaliyetlerde bulunmayı hedefliyor.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR