Orgatec 2014’ten Yeni Ofis İzlenimleri

Mehveş Çetinkaya

İki yılda bir gerçekleşen ve çalışma alanlarına yönelik çözüm önerilerinin nabzını tutan en önemli organizasyonlardan biri olarak görülen ORGATEC Fuarı, Köln’de 21-25 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleşti. 100.000 m2’den büyük bir alanda, 624 firmaya ev sahipliği yapan fuar, sektörün önemli paydaşları olan üreticiler, mimarlar, tasarımcılar ve tüm karar vericiler için son gelişmeleri bir arada gözlemleyebilecekleri, yenilikler ile dolu büyük bir vitrine dönüştü. 20 yıldır fuarın katılımcısı olan Koleksiyon, bu sene “açık ofis” teması altında birçok yeni ürünü ilk kez Orgatec’te kullanıcıların deneyimine sundu.

Ofislerde konforlu mekanlar
Son dönemde çalışma ortamlarında yaşanan büyük değişimlere elbette ki Orgatec katılımcıları da kayıtsız kalmamışlardı. Fuarın ana merkezinde ‘açık ofis’ yaklaşımını da destekler biçimde iletişimi kuvvetlendiren, çalışanların motivasyonlarını arttıracak, kimi zaman iş arkadaşları ile birlikte, kimi zamansa konsantre bir şekilde yalnız çalışmalarını destekleyecek konforlu ve sıcak ürünlere her alanda sıkça rastlamak mümkündü. Dinlenme alanını ve rahat bir çalışma alanını bir arada sunabilen, akustik özellikli bölücü paneller ile çevrelenmiş döşemeli oturma gruplarına yönelik birçok markada karşılaşılabilen çeşitli çözüm önerileri, fuar ziyaretçilerine de ziyaretleri sırasında birer rahatlama ve gördüklerini değerlendirme alanı olarak hizmet ettiler. Koleksiyon’un bu alanda yeni önermesi olan ‘Oblivion’, mekan içerisinde yarattığı geniş ‘boşluklarda’ kullanıcıya çalışma, depolama, dinlenme ve benzeri alternatif alanlar yaratabilmesinden dolayı ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Orgatec-2014-Oblivion-2-Koleksiyon
Koray Malhan tasarımı Oblivion – Koleksiyon

Yalın çizgiler
Fonksiyonların ve özel çözümlerin her zaman ön planda olduğu ofis mobilyaları sektöründe değişim rüzgarlarının sadelik ve basitlik yönünde esmeye başladığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Sunduğu fonksiyonlar ve mümkün kıldığı ayarlar sonucunda kullanıcıya yüksek teknoloji bir araç kullanıyormuş hissi veren çalışma sandalyelerinin yanında; sade çizgilere sahip, özellikleri herkesin kullanabileceği temel fonksiyonlar ile sınırlandırılmış ve bu sayede kullanıcı ile duygusal ve samimi bir bağ da kurabilen çalışma sandalyelerinin de dikkat çektiğinden bahsetmemiz mümkün.

Orgatec-2014-Halia-Koleksiyon
Studio Kairos tasarımı Halia – Koleksiyon

Orgatec-2014
König Neurath

Mobil İletişim
Her geçen gün daha fazla kullandığımız akıllı cihazların, mobil uygulamaların ve sosyal iletişim platformlarının çalışma alanlarında da hızla kendilerine yer bulduklarının hepimiz farkındayız. ORGATEC’te görülebilecek olan birçok yeni çalışma önerisinin de mobil cihazlarla entegre bir şekilde çalışabildiği, akıllı cihazlarla çeşitli fonksiyonların kontrolüne imkan sağladığı gözlemlenebilmekteydi. LED ekranlar ve tabletler ile bütünleşik olarak tasarlanmış ürünler, teknolojinin ve mobilitenin günümüz ve gelecek için vazgeçilmez olduğunun birer kanıtıydı.

Aksesuarlar
ORGATEC’te gözlemlenebilecek eğilimlerden belki de en eğlencelisi, her markanın farklı alternatifler sunduğu aksesuarlardı. Çalışma istasyonlarına ya da bölücü panellere eklenebilen, kullanıcıya çalışma alanlarını kişiselleştirme ve yeni fonksiyonlar ekleyebilme imkanı sunan aksesuarlar, kimi zaman bir giysi askısı ya da bir dosya rafı olarak karşımıza çıkarken, kimi zamansa ofiste bitki yetiştirmeye imkan sağlayan saksı aparatları ile ortamları renklendiriyorlar.
Orgatec-2014-1
Haworth

Orgatec-2014-4
Vitra

50.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan Orgatec 2014, katılımcıların yeni fikirler ve iş birlikleri ile evlerine dönmelerini sağladı. 25-29 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşecek bir sonraki fuar için herkes şimdiden gün saymaya başladı!

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR