Ne tüketiyoruz?

Koleksiyon Blogger

yaklas2

Frame Dergisi ve Tasarım Vakfı İstanbul işbirliği ve Koleksiyon desteğiyle gerçekleştirilen “YAKLAŞ: Disiplinlerarası Tartışma Platformu”nun 2. etkinliği “Tasarımda Hızlı Tüketim ve Kalite İlişkisi” başlığı altında gerçekleşti.

Tasarımda hızlı tüketimin beraberinde getirdiği sorunların, bilinçli tüketici ve yeni tüketici profili konularının işlendiği etkinlikte “Ne tükettiğimizi biliyor muyuz?” sorusu platformun kilit noktası oldu.

Aslı Kıyak İngin, Bahar Korçan ve Serhat Akkılıç’ın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Serhan Ada yaptı.

Moda dünyasında ilham kaynağının günümüzde az olduğunu, üretim sürecinde duygudan çok ticaretin varolduğunu anlatan Bahar Korçan, çoğu tüketicinin artık aldığı ürünün malzemesini bilmediğini, 6 ayda 1 olan üretim sürecinin 4 ayda 1’e kadar düştüğünden bahsetti. Korçan, yerel kültürün uluslararası şirket kültürüne yenilmesi gibi olumsuz bir tablonun yanı sıra, yeni nesil bir tüketici kimliğinin de ortaya çıktığının, bu bilinçli yeni nesil tüketicinin kendisini umutlandırdığını söyledi.

“Artık dijital demek, hızlı tüketim demek. Birtakım kavramları sorgulayan, kendini sorgulamak zorunda hisseden bir tüketici kesimi var. Biz onlara ‘prosumer’ diyoruz,” şeklinde konuşmasına başlayan Serhat Akkılıç, bilinçlenmenin tüketici ve müşteri kanalında paralel ilerlediğini belirtti. Akkılıç, herkesin beslendiği kanalların aynı olduğunu, farklı olma konusunda sıkıntıların çağımızın gerçeği olduğunu ekledi. Arama motorlarından ortalama 0,50 saniyede aradığını bulan bir nesil ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Serhat Akkılıç, kalabalık sosyal platformalardan işimize yarayan bilgiyi mutlaka süzmemiz gerektiği konusuna parmak bastı.

yaklas3

“Kentsel dönüşüm, kentlerde hızlı tüketimin önünü açtı” başlığıyla, devam eden Aslı Kıyak İngin, yerelle ilişki kuran ve üretim sürecini ortaya koyan projelerin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. “Slow Food”, “Slow City” ve “Slow Design” kavramlarınınn son yıllardaki popülerliğinden bahseden İngin, “Eskileri kovarak yenileri inşa eden yeni yaşam biçiminin yanı sıra yavaş yaşam kültürüne olan ilginin artması umutlandırıcıdır.” dedi

YAKLAŞ: Disiplinlerarası Tartışma Platformu’nun üçüncü etkinliği “Daha İyi Bir Gelecek” başlığı ile Kasım ayında gerçekleştirilecek.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR