Burada Her Oscar Kanepenin Sesi Bir Başka

Koray Özsoy

Geçtiğimiz yıl başladığımız Koleksiyon Atölye etkinliklerinin en sonuncusunu Caddebostan mağazamızda geçen hafta gerçekleştirdik. Üstelik kendi iç sesimizi dinleyerek yarattığımız bize özel minyatür Oscar kanepelerle! 🙂

Atölye zinciri kapsamında önce defter yapımı, sonra terraryum derken bu sefer sıra minyatür kanepe tasarımındaydı. Yeni ev serimizin sloganı olarak evi ev yapan seslere; kutlamalara, sevinçlere, dinginliğe, huzura buluşmalara, vurgu yapan ‘İçinde Sana Ait Bir Ses Var’ söylemi bu yeni atölye çalışmamızın temelini oluşturdu.

Çıkış noktamız bir kez daha; hem görsel hem de işitsel boyutuyla çağlar boyunca birçok düşünüre, sanatçıya, zanaatkara ilham olmuş sesti. Keza hayatımızda öyle sesler var ki; herhangi bir dile, kültüre, kelimeye ihtiyaç duymadan bize birçok şeyi anlatır. Çay demlenirken çıkan uğultu, açık bir pencereden gelen rüzgar, kapının çalması, mumu üflerken duyduğumuz ses, alkışlar… Tümü hafızalarımızdan beslenip bize çağrışım yapan imgeler. İşte ne zaman dışarıdan gelen bir ses bizim hafızamızdaki ses ile el sıkışırsa işte o zaman bizi harekete geçirir, -bazen bilincinde bazen değil- bize karar aldırır. Ev dediğimizde ise bu sesler çok daha naif, çok daha özneldir. Evimizdeki kurguya mutlaka yansımıştır. Aynı şekilde evde tercih ettiğimiz dekorasyon tarzı da bundan beslenir. Bunu bazen ufak bir sehpada, bazen de bir kitaplıkta görürüz. Peki ya evimizin ana ögelerinden bir kanepe bundan nasıl etkilenirdi? İşte bunun yanıtlarını değerli ‘blogger’ misafirlerimizle aradık.

Önce Studio Kairos tasarımı olan yeni Koleksiyon oturma grubu Oscar’ı tanıdık; üçlü, ikili, tekli ve L kanepe modülleriyle tanıştık. Ardından kumaşlara dokunduk, renklerimizi ve dokularımızı seçtik. Kalıplar yardımıyla bunları kestik, yapıştırdık, biraz da elimize bulaştırdık. 🙂 En keyifli kısmı da süslemesiydi; yastıklar, kırlentler… Gün sonunda bize ait olan seslere Oscar kanepede hayat verdik.

Neler mi çıktı? Bir bölümünü aşağıda paylaşıyoruz. Tamamını Instagram’da #İçindekiSes ve #KoleksiyonAtölye etiketlerinden görebilir; birebir incelemek içinse Koleksiyon Caddebostan mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Atölyede yapılan tüm minyatür Oscar kanepeler, 15 Mayıs Pazar gününe kadar Koleksiyon Caddebostan’da sergilenecek.

Var etme yolculuğu adına çok güzel ve keyifli bir gündü. Bizim ile olan herkese bir kez daha teşekkürler! Bize katılarak atölyeye renk katan sevgili Cevat Usta’ya ayrıca özel bir teşekkür! 🙂

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR