Mimarların Seveceği 5 Tasarım

Canan Bozkurt

Mesleki dinamiklerin merkezinde yaratıcılık olan meslekler için bazı tasarımlar vazgeçilmez veya yaşam tarzının bir parçası haline gelebiliyor. Hele ki mimarlar için geçmişten referanslar taşıyan, mesleki detaylar barındıran, fonksiyonel özellikli ya da estetik yönü baskın tasarımların yeri bir başka. Zanaatin ya da endüstriyel tasarımin her gün yeni ürünler sunduğu tasarım dünyasından bazı seçimler yaptık. İşte mimarlara göz kırpan 5 tasarım:

 

1- Scale Pen

ACME-Scale-Pen-Koleksiyon-Blog

Japon mimar Shigeru Ban’ın ACME Studio için tasarladığı Sacale Pen, bir mimarın çalışma masasındaki en fonksiyonel kalem olabilir. Üçgen boyutlu formu farklı yönlere döndürülebilen kalemin her bir yüzeyi mimarların sürekli kullandığı üçgen cetvelindeki gibi farklı birimlerden oluşuyor. Alüminyum malzemeden üretilen kalemin yüzeyindeki cetvel grafikleri ise lazerle çizilmiş. Yani kolay kolay aşınıp silinmiyor.

2- Chocolatexturebar 

nendo-chocolatexturebar-koleksiyon-blog

Bu tasarım biraz fazla tatlı, bu denli cezbedici yanı da bu olsa gerek. Japon tasarım ofisi Nendo’nun lüks segment çikolata deneyiminin sonucunda ortaya çıkan ‘chocolatexturebar’ serisi dokusu ve renkleriyle ilk bakışta çikolataya benzeyen başka bir şeymiş algısı yaratmıyor değil. Farklı aroma ve tatlarla 5 ayrı alternatifte hazırlanan chocolatexturebar’ın tercih edilen lezzetine göre farklı tadım yöntemleri öneriliyor.

3- Silüet yüzükler

Her mimarın aşk derecesinde sevdiği bir şehir vardır hiç kuşkusuz. O şehre özel kupalar, magnetler, tablolar ve türlü objeleri toplarlar hatta. Eğer sevdiğiniz şehirlerden ilham alan tasarımlara özel ilgi duyanlardansanız Ola Shekhtman’ın şehirlerin mimari siluetlerinden, detaylarından ilham alarak tasarladığı yüzükleri çok seveceksiniz.

4- Binalara çiçek açtıran saksılar

bina-formlu-seramik-saksi

Yeşil alandan soyutlanmış bir mimari yapılanma düşünemiyoruz. İkisi bir arada, her koşulda harika uyum sağlayabilir. Yapılar veya şehir planlamalarının yanı sıra, yeşili daha mikro ölçüde de mimariyle bir araya getirmek mümkün. Misal bina formunda şekillendirilmiş bu seramik saksılarda küçük ölçekli peyzaj denemeleri yapmak gibi. Bir mimar masasındaki en ilham verici obje olmaya aday.

5- Bauhaus satranç takımı

Bauhaus-chess-satranc-takimi-koleksiyon-blog
Bu tasarım özellikle, 20 yy’da tasarım ve mimari yaklaşıma köklü değişimler, bakış açıları ve yaratım felsefeleri getiren Bauhaus ekolünün takipçilerine özel! Bu satranç takımının taşları, alışık olduğumuz sartanç taşlarından bir hayli farklı. Hatta ilk bakışta hangisinin şah, hangisinin at olduğunu ayırt etmek biraz zor. Fakat Bauhaus stilinde şekillenen taşlarda hamle veya genel şekilden referanslar bulunuyor. Misal at, L şeklinde bir forma sahipken, şahı da dev tacından ayırt edebilirsiniz.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR