Mimar ve Kullanıcıyı Aktif Bir Katılımcı Olmaya Davet Etmek

Koray Malhan

İş politiktir, işyeri de. Dolayısıyla tasarım söylemi çoklu muhatapların aktif katılımıyla anlam kazanır. Katılımın tanımı ve derecesi son tasarımın kalitesine ve önerilerin zenginliğine büyük ölçüde etki etmektedir.

Bu açıdan bakıldığında, son ürünün tasarımı onu tanımlayan süreçten daha az önemli hale gelir. İlk tasarım fikrinden son sonuç yelpazesine katılım, zenginleştirilmiş katılımlı modern demokrasi fikriyle paralellikler taşımaktadır.

Bir düşünce yapısını tanımlarken ‘fikir’i toplumun o anki evrimiyle ilişkilendirmek çok önemlidir diyebiliriz. Ulrich Beck’in sözleriyle:

“On dokuzuncu yüzyılda statü ve dinin imtiyazları ortadan kalkıyor. Bugün aynı şeyi klasik endüstriyel toplumdaki bilim ve teknoloji anlayışında ve aynı zamanda iş, eğlence, aile ve cinsellik usullerinde görüyoruz.”

Merkezi bir karar mekanizması olarak ana yaratıcı fikrinde de demistifikasyon görülmektedir. Müzik, sanat, mimari, edebiyat, vb. konularda usta yaratıcı fikri 20. yüzyılın sonuna kadar hüküm sürmüş bir ideolojidir.

[ Bu yazının Rhizome 3’teki devamını buradan okuyabilirsiniz. ]

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR