Mimar olmak için 10 neden

Koleksiyon Blogger , 1 Yorum

Mimarlık zor ve meşakkatli bir meslek olmasına karşın, gerçekten arzulanan bir meslektir. Pek çok başarılı, ünlü insanın hayal mesleğini sorduklarında cevapları mimar olmuştur (Justin Bieber, Brad Pitt,  Barrack Obama…). Mesleğin isim değeri dahi, doktorluk, yazarlık kadar kuvvetlidir. Peki neden bütün dünya mimar olmak ister?

İnternetteki içeriği tarayarak derlediğimiz bilgilere göre bu nedenleri şöyle sıraladık:

1.     Artistik

Mimarlık hem çizgi hem de tasarlama ve yaratma dillerine hakimiyet kurduğu için sanatla eşleştirilen bir disiplin. Mimarlar sanatsal yetenekleri olsun olmasın, mesleğin kendi aurasından dolayı bu payeye yaklaşmış oluyorlar. Bu da herhalde çok baştan çıkarıcı bir duygu.

2.     “The Maker” (yaratıcı)

Bir şeyi sıfırdan ortaya çıkarma cesareti ve iradesi göstermek muadili mesleklerde de görülen bir tatmin sağlıyor. Cerrahların da sıkça yaşadığı tanrı sendromu, mimarları da aynı isteğin esiri yapıyor.

3.     Güzel Kıyafetler

Mimarlar genelde güzel giyinen, estetik değerlere önem veren rol modelleri olarak sunulurlar. Holywood’un son 20 senedir filmlerinde pazarladığı mimar karakteri, son derece yakışıklı, spor arabalı, “casual” kıyafetleri ve atletik yapısı ile dikkat çeken, aynı zamanda hassas bir insan tipi çiziyor.

4.     Özgürlük

Özgür davranış ve acayipliğin bu kadar yakıştığı başka bir meslek göremezsiniz. Garip gözlükler takıp, renkli fularlar bağlasanız da insanlar sizi ciddiye alır. Çünkü siz mimarsınız.

5.     Yaşam Tarzı

Mimarlık için ne denir, bilirsiniz. İş değil, yaşam tarzı. Akşam evinize gittiğinizde de iş devam eder, çünkü mesleki deformasyon, tüm dünyayı algılama şeklini biraz değiştirmiştir. Bu da –olumlu anlamda- geceyi gündüzü iş yapar.

6.     Çeşitlilik

Eğitimin konusu hem sosyal hem de sayısal konular içerdiği için mimar olduğunuzda ille de mimarlık yapmanız gerekmez. Pek çok mimar, mimarlık yapmayarak da meşhur olmuştur. Mimarların, her işi yapabileceği söylenir.

7.     Güzel yazı

İstisnalar kaideyi bozmaz. Mimarların yazıları güzel olur!

8.     Saygı

İnsanlar mimarların ne yaptığını anlamasa da gerçekten saygı duyarlar. Mimarım dediğinizde İç mi dış mı diye soruyor olmaları sadece cahilliklerindendir.

9.     Çalışma süresinin uzunluğu

Mimarlar zaten çok çalışırlar, üniversiteden itibaren sabahlamaya alışıklardır ama burda bahsettiğimiz o değil. Mimarlık ilerleyen yaşla birlikte değer kazanan, biriken tecrübenin en çok iş yaptığı disiplinlerden birisidir. Modern mimariye yön veren isimler dahil, mimarlık tarihinde pek çok mimarın ölene kadar çalıştığı bilinmektedir.

10.  Kendi kendinin patronu ol

Mimarlar, herhangi bir ofiste çalışmak mecburiyetinde kalmadan kendi ofislerini açabilir, kendi işlerinin patronu olabilirler…

Pin It
  • sezer

    ben mimar olmak istiyorm nasıl olurum bilmiyorum

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR