Lumiere ile Aydınlanan Çeyrek Asır

Canan Bozkurt

Rodolfo Dordoni’nin çeyrek asır önce hayat verdiği bir tasarım, bugün ışıltısının yolculuğuna hala devam ediyor. Foscarini’nin 1990 yılından bu yana, ürün gamının en kült aydınlatma gruplarından biri olan Lumiere’nin 25. yılı kutlanıyor. ‘Simple is more” anlayışının en net temsili olan formuyla çalışma masalarından evin en dingin köşesine buğulu renkli bir camın ardından ışık tutan Lumiere’nin 25 yılı hakkında söylenecek çok şey var.

Marka, Lumiere’nin hikayesine 17. yüzyıldan küçük bir anektodla başlıyor aslında. İlk tasarımının Paris’te yapıldığı bilinen başucu aydınlatması zaman içinde farklı yaklaşımlar ve modellemelerle kullanımı yaygınlaşan bir obje haline dönüştü. Ancak 1990 yılında Foscarini’nin Rodolfo Dordoni ile bir araya gelerek gerçekleştirdiği toplantı, aydınlatma işlevini adeta kendi aurasıyla gerçekleştiriyormuş izlenimi veren, modern çizgisiyle kısa sürede gerçek bir klasiğe dönüşen ikonun ortaya çıkmasına neden oldu. Tripot ayaklı gövde üzerindeki cam başlıktan mekana yumuşak, buğulu bir ışık yayılmaya başladı.

Foscarini’nin zaman içerisinde en çok satan ve sevilen tasarımlarından biri olan Lumiere’in 25. yılı nedeniyle özel bir etkinlik hazırlandı. Lumiere, 25 yıllık bir hikayede anlatılacak tek figür değildi.  Çeyrek asırda dünyada meydana gelen olaylar ve değişimlere ışık tutan bir proje geliştirildi. Şu sıralar 30 Nisan’a kadar Milano’da Triennale’de yayınlanan bir video enstelasyonu var. ANNI LUCE: the Lumiere’s Journey Through 25 Years of History enstelasyonunda 26 farklı sahneyle 1990’dan bugüne gerçekleşmiş, çeyrek asrın en önemli olayları derleniyor.

anni-luce-foscarini-lumiere

Lumiere’nin 1990’da başlayan yolculuğunda kişilerin hikayeleriyle, duygularıyla da zamanın gerçek tanıkları olarak karşılaşıyoruz. Fotoğraf sanatçısı Gianluca Vassallo 25 yıl önce, Lumiere’le aynı sene doğmuş olan kişilerle portre çekimler yaparak, çeyrek asrın yetiştirdiği bir nesille tanıştırıyor bizleri.

Ve son olarak Foscarini’nin 25 yıl sürprizinden bahsedelim. Lumiere’nin 1990 yılında tasarlanan formuna sadık kalınarak 25. yıla özel metalik bir model sunuluyor: Lumiere 25th.

lumiere-melatic-25-years

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR