Yeni Ofis Tasarımları Orgatec’te Tanıtıldı

Merve Aktaş

Finanstan eğitime kadar çok sayıda sektöre özel yarının çalışma kültürünü şekillendirecek tasarımlar sunan Koleksiyon mobilya sektörünün nabzını tutan uluslararası Orgatec fuarındaydı. Türkiye ve dünyadan birçok önemli tasarımcının imzasını taşıyan yeni Koleksiyon tasarımları ilk kez, 25-29 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen fuarda “Self-Organised Workplace” temasıyla tanıtıldı.

Faruk Malhan ve Koray Malhan imzaları taşıyan tasarımların yanı sıra Andreas Krob, David Fox Design, Koz Susani Design, Métrica ve Studio Kairos iş birliğinde geliştirilen yeni tasarımların temasını ‘Self-Organised Workplace’ kavramı oluşturuyor. Farklı kombinasyonlara izin veren oturma sistemlerinden çalışma ünitelerine, modüler masa sistemlerinden bölücü panel sistemlerine kadar çok sayıda Koleksiyon tasarımı geleneksel çalışma alanlarındaki kuralları yıkarak kullanıcılarının ihtiyaç ve yaratıcılıklarıyla şekillenen ofis ortamları sunuyor.

calder-tasarim-studio-kairos-koleksiyon

Studio Kairos imzası taşıyan Calder üç farklı puf ünitesinden oluşan ve kullanıcısının ihtiyacına göre 40’ın üzerinde farklı kombinasyonun oluşturulmasına olanak sağlayan modüler bir oturma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Calder’in enerji prizi, USB, HDMI ve Ethernet soketi gibi enerji ve güç donanımlarına sahip olması ürüne teknoloji yönünden fonksiyonel bir kimlik kazandırıyor. Ayrıca puf yüzeyinde yer alan tepsi; aksesuar ve elektronik eşyaların kullanımını destekliyor. Calder 19-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde “Üstün Tasarım” ödüllüne layık görülen 7 tasarımdan biri.

koleskiyon-orgatec-2016-2

Açık alanlara yönelik geliştirilmiş bir oturma ve çalışma ünitesi olan Boccaporto Métrica imzası taşıyor. Çevre ile iletişimi çalışmak için ideal düzeye taşıyan Boccaporto; tek kişilik tipinin yanı sıra ve 3 kişiye kadar kullanıcıyı ağırlayabilen iki farklı modelle sunuluyor. Ses geçirmeyen özel dış yüzeyi sayesinde mekan içinde mekan yaratarak ortak çalışma alanlarında ihtiyaç duyulan bireysel konsantrasyonun güçlendirilmesini sağlıyor. Aynı zamanda iç bölümünde kullanılan LED aydınlatma, enerji ve güç donanımı sayesinde kütüphane, havaalanı gibi kalabalık alanlarda çalışmak için uygun ortamı kullanıcısına sağlıyor. Tasarımı ve teknolojik donanımıyla öne çıkan Boccaporto AIT 2016’da “Innovation Award” ile ödüllendirildi.

Koray Malhan imzası taşıyan Oblivion ise çalışma alanlarında yaratıcı boşluklara izin vererek yeni iş kültürünün beklentilerini karşılamayı hedefleyen esnek alanlar sunuyor. Son kullanıcısına kadar sürece dahil olan herkesin ortaklaşa tasarladığı alanları öngörerek kullanıcısını aktif bir katılımcı olarak tasarım sürecine dahil ediyor. Sosyalleşme için ideal boşluğu sunmayı amaçlayan modelden; akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme imkanı sunan modele veya çalışma sürecini destekleyen dinlenmeleri gözeten birçok farklı model seçeneği sunuyor. Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde “Üstün Tasarım” ödüllüne layık görülen bir diğer Koleksiyon tasarımı olarak ikinci kez Orgatec’te tanıtıldı. Oblivion geçtiğimiz aylarda Chicago’da gerçekleştirilen 47. NeoCon fuarında MetropolisLIKES ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Uluslararası alanda “Self-Organised Workplace” teması altında tanıtılan; tek bir ürünün sayısız kombinasyona izin verdiği veya çok sayıda ürünün birlikte kullanıldığında farklı düzenlemeler oluşturduğu 15’i aşkın yeni tasarım yakında Türkiye’de sektöre tanıtılacak.

koleskiyon-orgatec-2016-4

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR