Koleksiyon’dan Bir Sonraki Çalışma Alanlarına Dair Bir Sergi

Merve Aktaş

Self-Organised Workplace / Kendini Kurgulayan Çalışma Alanı

“Alışkanlık, bağlantı kurma biçimimizdir.” diyor Lego Group CEO’su Jørgen Vig Knudstorp Ocak ayında Harvard Business Review dergisine verdiği röportajında.

Alışkanlıklarımızı gün bazında düşünecek olursak ve her gün tekrar ettiğimiz, kullandığımız, yararlandığımız, fayda sağladığımız tüm eylem, olgu ve mekânlara eğilirsek “çalışmak” şüphesiz grafiğin yıldızı konumuna yükseliyor. Peki geleceğin çalışma alanları çalışanların ya da en azından çalışanlar tarafından seçilen temsilcilerin aktif bir şekilde rol alabileceği şekilde yeniden düzenlenen açık bir yapı olarak tasarlanabilir mi?

Bir kurgu ya da çözüm ne kadar mutlak olmalı? Ya da zaman içerisinde gelişime açık bir şekilde mi kurgulanmalı?

Zamanın dinamiklerine açık, zaman içerisinde değişebilecek; insanların deneyimleri, düşünceleri ve hatta hayalleriyle gelişebilecek ve zamanla dönüşebilecek açık sistemler tasarlamak mümkün mü?

Koleksiyon olarak yeni dönemde “Self-Organised Workplace / Kendini Kurgulayan Çalışma Alanı” teması altında modern çalışma alanına dair yeni bir yaklaşım oluşturma amacı taşıyan bu soruları soruyor ve yeni ofis tasarımlarımızla tüm alıcıları iş birliği hâlinde ilerleyecek çözüm sürecinde aktif bir katılımcı olmaya davet ediyoruz.

Modüler oturma sistemlerinden masa sistemlerine, bölücü panel sistemlerinden depolama sistemlerine çok sayıda yeni ofis ve ortak alan ürünü Ekim ayında Orgatec fuarında dünya çapında görücüye çıkardıktan sonra 7 Aralık’ta Koleksiyon Tarabya Kampüsünde tanıtımını gerçekleştirdik. Konuklar davette Türkiye ve dünyadan çok sayıda tasarımcının imzasını taşıyan yeni Koleksiyon ürünlerini deneyimleme fırsatı buldu.

Yeni tasarımlarımızı 7 Aralık gününün sabah saatlerinde Koleksiyon Tasarım ve Marka Direktörü Koray Malhan’ın ev sahipliğinde 20’i aşkın basından değerli isimle paylaştık. Akşam saatlerinde tanıtım gecesinin açılışını ise dünyaca ünlü viyolonsel sanatçısı Édua Zádory ve performans sanatçısı Beatrix Simkó özel bir müzik ve dans performansıyla yaptı. Gecenin devamında DJ Murat Uncuoğlu’nun performansıyla keyifli dakikalar yaşadık.

Koleksiyon ve Tasarım Vakfı kurucusu mimar Faruk Malhan’ın Doruk Malhan, Koray Malhan ve Ayşe Malhan Makbuloğlu ile ev sahipliğini paylaştığı davette çok sayıda değerli tasarımcı, mimar, sanatçı, akademisyen ve köşe yazarı bir araya geldi.

Davetin bir diğer sürprizi tercihleri doğrultusunda konuklarımızı yeni ofis ürünlerimiz arasında en doğal halleriyle fotoğraflayan Polaroid fotoğrafçımızdı. Dakikalar içinde sahiplerine teslim edilen fotoğraflar Instagram’da #selforganised etiketiyle paylaşıldı. Tanıtım gecesine dair keyifli dakikalar için aşağıdaki lansman videomuzu izleyebilir, yeni Koleksiyon tasarımlarını ise buradan inceleyebilirsiniz.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR