Koleksiyon / İstanbulSMD Mimarları Ağırlıyor 11: Cafer Bozkurt Mimarlık

Koleksiyon Blogger

caferbozkurt1

Koleksiyon ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin iş birliği ile gerçekleşen  mimari proje sergilerinin onbirincisi bugün Koleksiyon Büyükdere Merkez Kampüsü’nde başlıyor. Konuk ise Cafer Bozkurt Mimarlık.

Koleksiyon ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin (İstanbul SMD) iş birliği ile gerçekleşen “Koleksiyon / İstanbul SMD Mimarları Ağırlıyor” projesinin on birincci konuğu  Cafer Bozkurt Mimarlık. Cafer Bozkurt Mimarlık’ın çalışmalarını mimarlık ve tasarım meraklılarıyla buluşturacak olan serginin 19 Aralık 2013 Perşembe günü Koleksiyon Büyükdere Merkez Kampüsü’ndeki Koleksiyon Galeri’de açılışı yapılacak.

Cafer Bozkurt kimdir?

Cafer Bozkurt 1945 yılında İstanbul’da doğdu, 1968’de İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni birincilikle bitirdi.Cafer Bozkurt Mimarlık’ı 19751 yılında kuran  Bozkurt yurt içi ve yurt dışında Konut Yerleşmeleri, Turizm ve Rekreasyon Yapıları, Kültür ve Eğitim Yapıları gibi alanlarda yoğunlaşarak birçok proje gerçekleştirdi. Ayrıca Tarihi Çevre ve Restorasyon konularında, verdiği çok sayıda eser ile uzmanlaştı. Hayata geçmiş dokuz projesi ile Aga Khan Ödülleri’ne aday gösterilen Bozkurt’un bazı yapıları ile de ulusal mimarlık ödülleri kazandı. Bozkurt ayrıca ulusal mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı, yapıları ve makaleleri çeşitli mimari yayınlarda yer aldı.

Ankara’da kurulan Türk Serbest Mimarlık Derneği’ne başkanlık yapan Cafer Bozkurt. 2003’te İstanbul Serbest Mimarlık Derneği’nin kurucu üyelerinden oldu ve 2005-2007 yılları arasında bu kuruma da başkanlık yaptı. 2008- 2011 arasında T.C. Kültür Bakanlığı’na bağlı 4 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na üyelik yaptı. 2011’in sonunda ise 3 No’lu Koruma Kurul’nda çalışmaya başladı.

caferbozkurt2

Tasarımın çağdaş örneklerini mimarlık ve tasarım meraklılarıyla buluşturmayı, farklı disiplinleri yan yana getirmeyi  amaçlayan sergiler  İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) üyelerinin son dönem projelerini kapsıyor.

Sergi 19 Aralık 2013 – 19 Şubat 2014 tarihleri arasında gezilebilir.

Sergi açılışı: 19 Aralık 2013 Perşembe 17:00 – 19:00
Yer: Cumhuriyet Mah. Kefeliköy Bağlar Cad. No: 35 Sarıyer 34457 İstanbul
Tel: 0212 363 63 63

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR