Koleksiyon Design Turkey Tasarım Ödüllerinde İki Dalda 5 Ödüle Layık Görüldü

Koleksiyon Blogger

Koleksiyon, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri ofis mobilyası kategorisinde iki, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları kategorisinde de üç ürünüyle üstün tasarım ve iyi tasarım ödüllerinin sahibi oldu.

TURQUALITY® Programı kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı (EB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğiyle gerçekleştirilen 2012 Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 30 Kasım Cuma akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu. Aynı zamanda ICSID (Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi) tarafından da onaylanan yarışmaya bu yıl 13 farklı kategoriden toplam 410 tasarım başvurusu yapıldı.

Ofis mobilyası kategorisinde, Gerhard Reichert, Heinrich Iglseder ve Koray Malhan tarafından tasarlanan Gala ofis koltukları Koleksiyon’a ilk ödülü getirdi. Daha önce Good Design ve Red Dot Ürün Tasarımı gibi önemli uluslararası ödüllere sahip olan Gala ise ulusal platformda da başarılarını sürdürmüş oldu.

Faruk Malhan tarafından tasarlanan Partita masa sistemleri çalışma kültürüne getirdiği katkılar dikkate alınarak Koleksiyon’a ikinci ödülü takdim edildi.

Ev tamamlayıcıları kategorisinde Eser-i İstanbul yemek takımı, Sufi kahve fincanları ve Dervish çay bardakları Faruk Malhan’a dördüncü, Koleksiyon’a beşinci Tasarım Ödülünü kazandırdı.

Faruk Malhan tasarım ile ilgili serüveni bir anekdot ile aktardı:

“1972 yılında ‘tasarlayıp mobilya üretilsin, olmazsa üretirim’ dediğimde, ‘Bu ürünler bir dergide var mı? Yapılmamış ürünler satar mı?’ gibi sorularla karşılaşmıştım.

Üretici ile tüketici arasında ilişkinin üretici-tasarımcı-tüketici üçlüsüne yerleştiğini görmek bana gurur veriyor. Firmalar sektörleri ne olursa olsun mutlaka bir tasarımcı ile işbirliği yapıyor” ifadesiyle tasarım kavramının ülkemizde geldiği konum ve Koleksiyon’ un bu yoldaki katkılarından duyduğu memnuniyetini dile getirdi. “Koleksiyon’ da şu an aktif olarak çalışan yaklaşık 100 kişilik bir tasarımcı, mimar, mühendis grubumuz var. Bunun dışında daha önce bize katılıp sonra profesyonel yaşamına devam eden çok değerli isimler de oldu. Bugünkü ödül töreninde bu yol arkadaşlarımızdan Güner Mutaf ve Yeşim Bakırküre ile birlikteyiz ve çok önemli başarılarına şahit oluyoruz. Tüm bu gelişmeler onlar kadar bizleri de mutlu ediyor.”

Yarışmada finale kalan tüm ürünler 2 Aralık Pazar gününe kadar Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Design Turkey Sergisi’nde kamuoyuna sunuldu.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR