“Kırmızı Kutu”nun Hikayesi

Can Taşkent

 

Koleksiyon için ürün tasarımı yapan dünyaca ünlü mimarlar arasına Til Schneider ve Michael Schumacher de katıldı.

İkilinin 1988 yılında kurdukları ofisleri Schneider + Schumacher günümüzde 50 çalışanı, portföyünde çeşitli kategorilerde 100’ün üzerinde yapısı ve çok sayıda ödülü bulunan büyük bir firma haline geldi.

Ofis, uluslararası ününü Berlin’de 1995 yılında inşa edilen “Info Box” adlı geçici yapıları sayesinde kazandı.

Gelin mimarlarını bütün dünyaya tanıtan, 5 yıl boyunca sürdürdüğü görevini layıkıyla tamamlayarak yerini yeni yüksek binalara bırakmış olan bu etkileyici binayı birlikte hatırlayalım.

 

Dev Şantiyenin Enformasyon Binası

Almanya’nın eski popüler meydanlardan biri olan Potsdamer Platz, ülkeyi iki siyasi bölüme ayıran duvar tam ortasından geçirildikten sonra terk edilmiş bir sınır bölgesine dönüşmüştü. Birleşmeden sonra tekrar Berlin’in önemli bir merkezi haline gelen meydan kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesine konu oldu. Dev bir şantiye haline gelen Potzdamer Platz’ın gelecekteki halini tanıtmak amacıyla proje ortakları tarafından finanse edilecek geçici bir yapı için açılan yarışmayı Schneider + Schumacher kazandı.

 

Info Box, Scheider + Schumacher, Berlin, 1995

 

Info Box, meydanın o zamanki kaotik ortamında çelik ayaklar üzerinde yükselmiş dikkat çekici kırmızı bir kutu olarak tasarlandı. Rengi ve basit formu ile kolayca farkedilen yapı, şeffaflığı arttırılmış özel cam yüzeyleriyle adeta halkın bilgi alma özgürlüğünü simgeler gibiydi.

İkisi de Sir Peter Cook’un öğrencisi olan mimarların bu çalışmasında Cook’un kurucu üyesi olduğu 1960’lı yıllarda fütürist ve ütopik mimari projeleriyle tanınmış Archigram grubunun etkisi olduğu söylenebilir.

 

Walking City, Archigram, 1964

 

Archigram’ın belirli bir yere bağlı kalmayan göçebe bir kent sistemi öneren “Yürüyen Kentler” (Walking City) ve bir metopolün kültürel ve bilgisel arşivini geçici strüktürler ve bilgi teknolojileri üzerinden başka yerlere ulaştırmayı amaçlayan “Anında Kent” (Instant City) projeleri Info Box’un tasarımında özellikle ilham kaynağı olmuş gibi görünüyor.

Toplamda 4 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamış olan bu ödüllü geçici yapı, 2001 yılında önceden planlandığı gibi yerinden kaldırıldı.

 

Info Box, Scheider + Schumacher, Berlin, 1995

 

Yeni Neslin Çalışma “Şezlong”u: Relax

Til Schneider ve Michael Schumacher Info Box’un başarısı sonrasında özellikle Almanya’da birçok önemli proje işine imza attı. İkili, halen çalışmalarıyla mimarlık ve şehircilik alanlarında kendilerinden söz ettirmeye devam ediyor.

Yakın zamanda ürün tasarımına da giriş yapan mimarların Koleksiyon için tasarladıkları Relax adlı dinlenme koltuğu Orgatec 2018 fuarında tanıtıldı.

Schneider ve Schumacher, mimari tasarımlarını kendi ifadeleri ile “günümüzün değişen yaşam koşullarında ev ile işyeri arasındaki sınırların gittikçe bulandığı” gerçeğine göre yönlendiriyor. Kaçınılmaz olarak hayatımıza giren yüksek teknoloji ürünlerini ise kullanıcıların konforu için belli bir anlaşılabilirlik ve sadelik içinde ele almaya özen gösteriyorlar.

Mimarların sözü geçen tasarım yaklaşımına göre tasarlanan Relax, yeni neslin yaşam tarzına uygun olarak tamamen rahat bir pozisyonda ister mobil bir cihazla ister geleneksel yöntemlerle çalışma imkanı veriyor. Bu modern “şezlong” çeşitli kombinasyonlarda bir araya getirilerek değişik ofis “peyzaj”ları yaratılabiliyor.

 

Relax Dinlenme Koltuğu, Schneider + Schumacher, 2018. Fotoğraf: Thomas Mayer

 

Kaynaklar

Jodidio, P (1996). Contemporary European Architects Volume IV. Taschen.

Schneider + Schumacher web sitesi, https://www.schneider-schumacher.com/

Archigram Archival Project web sitesi, http://archigram.westminster.ac.uk/index.php

Frankfurter Allgemeine Gazetesi web sitesi, 2001, http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/neubau-es-gibt-ein-leben-nach-der-infobox-die-architekten-schneider-schumacher-114186.html

 

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR