Kerem Erginoğlu ile Ofislerde Yeni Yaklaşımlar Üzerine

Elif Seyrekbasan

blog1

Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar tarafından 1993 yılında kurulan Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, mimarlıktan başlayarak kurumsal kimlik ve kentsel tasarım alanlarda projeleriyle dikkat çekici işlere imza atıyor. Jones Lang LaSalle, Erginoğlu&Çalışlar, Diem Mühendislik Mimarlık ve Koleksiyon iş birliğiyle gerçekleştirilen Anadolu Sigorta Genel Merkez projesi de üzerine konuşulan, açık ofis disipliniyle yönlendirilmiş projelerden oldu.  Bu projeden sonra  Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık’tan Kerem Erginoğlu’na yeni nesil ofisler ve çalışma disiplinlerinin ofis dekorasyonuna etkisiyle ilgili sorularımızı yönelttik.

Koleksiyon: Yeni çalışma ortamları kurgularken öncelikleriniz var mı?
Kerem Erginoğlu: Öncelik genellikle işverenimizden aldığımız ‘brief’dir. Her kurum yeni mekanına taşınırken o an bulunduğu fiziki durumu irdeler. Gelecek yıllarda alacağı durumunda projeksiyonunu yapar. Hazırlanacak mekanın özelliklerine göre de ön plana çıkartmayı düşündüğümüz noktalar olabilir. Aldığımız ‘brief’ çerçevesinde mekan değerleriyle birlikte yeni ve yaratıcı öneriler sunarız.

Sahibinden.com Ofisi
Sahibinden.com Ofisinde, Ikaros kanepeler ve Suri puflarla oluşturulan bir dinlenme alanı.

K: Yenilikçi çalışma alanları için tercih ettiğiniz ürünler nelerdir?
KE: Dediğim gibi ürüne bağlı bir tasarım yapmıyoruz. Mekanı tasarlayıp içine ürünleri yerleştirmeyi tercih ediyoruz.

K: Çalışma ortamlarında giderek artmakta olan ‘açık alan’larda ne tür tasarımları tercih ediyorsunuz ve bu tercihleriniz çalışanlar açısından ne gibi faydalar sağlamakta?
KE: Son dönemde masa başı çalışma sistemi için ayrılan alanlar gittikçe azalıyor. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak bu dönüşüm kaçınılmaz. Buna mukabil ortak kullanım alanları, sosyalleşilen küçük toplantıların yapılabildiği ya da farklı bir ortamda çalışma imkanı sağlanan alanların sayısı sürekli olarak artıyor.

K: Farklı projelerde olsa dahi mutlaka öncelikli olarak tercih etmiş olduğunuz Koleksiyon tasarımları var mı?
KE: İkaros koltuğu seviyorum. İki fonksiyonlu bir kullanımı var. Kullanıcılar arasında iletişim kurulmasına imkan veriyor. Yine Megaron da sevdiğim bir ürün. Bölücü sisteme yeni bir bakış açısı getiriyor. Akustik katkının yanı sıra ofis mekanı içinde küçük özel alanlar yaratılmasına da katkı sağlıyor.

Anadolu Sigorta Genel Merkezi
Anadolu Sigorta Genel Merkezi’nde Dilim kanepeler ile yaratılan toplantı alanı

K: En çok kullandığınız Koleksiyon ürününü revize etme şansınız olsaydı nasıl revize ederdiniz?
KE: Koleksiyon tasarımlarına saygımız sonsuz. Bazen renk alternatifi isteklerimiz oluyor.

K: Hayallerinizin ofisini yaratmak için her türlü imkana sahip olsanız, nasıl bir ofis olurdu, ya da nelerden başlardınız?
KE: İmar kurallarını değiştirmek sanırım başlayacağım ilk konu olurdu. Her şey o kadar tanımlı ki… Çoğu zaman bu sınırlar içinde kalarak tasarlayacaklarınız da limitli oluyor.Ofis sadece çalışılan bir alan dışına da çıkmaya başladı. Kurumsal bağlılığı artırmak adına başka sosyal imkanların da bulunduğu mekanlar kurgulamak gerekiyor.

K: Sizce 20 yıl sonra nasıl ofislerde olacağız?
KE: Belki de hiç ofiste olmayız.

K: Ayırdığınız vakit ve yanıtlarınız için teşekkür ederiz.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR