Festival 35 Yaşında!

Canan Bozkurt

Baharın, çiçeklenip yeşillenen ağaçların içimize enerji saldığı günlerle buluştuk nihayet. Göz ardı edilemeyecek kadar tatsız günler yaşıyor olsak da doğa ve zaman bildiği yolda ilerliyor. Her birimizin yaşamı kendi hızında akıp giderken, karşımıza kendi tadında güzel sürprizler sunan anların kıymeti sanırım bu günlerde daha da arttı. Mücizelere ihtiyaç duymadan küçük şeylerden alınan mutluluklar, iyi’leşmenin sırrı belki de.

Bu her anda saklı sırlara, önümüzdeki günlerde her yıl olduğu gibi bir kez daha eşlik edecek bir heyecan daha var aslında… Karanlık gündemleri beyazperdeden yansıyanlarla renklendiren İstanbul Film Festivali için geri sayımdayız. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982 yılında bir sinema haftası olarak başlayan Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 35. yaşında.

İstanbul Film Festivali, 35. yılında da dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklere, yeni keşiflerden başyapıtlara, gizli hazinelerden iz bırakan filmlere, zengin programını izleyicilere sunmaya devam ediyor. Festival programında 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak.

Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş (iki salon) sinemaları, Akbank Sanat, İtalyan Kültür Merkezi, Ortaköy’de Feriye Sineması, Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) ve İstanbul Modern Sinema olmak üzere 10 salonda yapılacak. Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarının yanı sıra artık festivalin gelenekselleşen geceyarısı gösterimleri Cuma ve Cumartesi geceleri Atlas ve Rexx sinemalarında 24.00 seanslarında yapılacak.

Yapımların 10 farklı kategoride yarışacağı festival programında 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak. 07-17 Nisan tarihlerinde sinemaseverlerle beyazperdede buluşacak filmler hakkında detaylara ve seans bilgilerini http://film.iksv.org/tr/filmlistesi‘nden inceleyebilirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler!

 

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR