Halka açık gri alan!

Fatih Akdan

yesilalan (2)

World Cities Culture Forum verileriyle hazırlanan ve sunipeyk.com adresinde yer alan bir grafiğe göre bitki tozu, polen alerjisi sahibi insanların en rahat yaşadığı kentlerden bir tanesi İstanbul. Halka açık yeşil alanın %1,5 olduğu İstanbul’da göz nezlesi yok, kaşıntı yok…

Dünya Sağlık Örgütü, kentte kişi başına düşen yeşil alanın en az 9 metrekare olması gerektiğini, 10 – 15 metrekarenin ise ideal olduğunu belirtiyor. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yeşil alan ortalama 20 metrekare civarında iken Türkiye’de 1-9 metrekare arasında değişmektedir (kaynak: tepav.org.tr).

yesilalan (6)

Alerjik durumların yanı sıra, genellikle yeşil alanın çokluğu insanlarda halk arasında “oksijen çarpması” olarak adlandırdığımız duruma yola açıyor. Oksijen çarpması doya doya yaşamak istediğiniz bir günü yarı uykulu, enerjik olmanız gereken bir günü kısmen uyuşuk geçirmenize sebep olabilmekte.

İstanbul yaya trafiğinin en yoğun olduğu yer olan İstiklal Caddesi’ndeki ağaçların başka bir yere taşınmasından sonra caddede daha rahat yanyana yüründüğü, insanların birbirine daha az omuz attığı bir çoğumuzun ortak fikri. Beton yayalaştırmasının tamamen bitmesinden sonra etrafta birbirimize çarpmadan koşabilme düşüncesi bile bazılarımızın içini ısıtmakta.

yesilalan-4

Meyvesi olmayan bir ağacın ne işe yaradığını hiç bir zaman anlayamadım. Adana’da bulunan Turunç ağaçları dışında işe yarar sokak ağacı bulmak çok zor. Adana’da sokakta bolca Turunç ağacının olması, bu turunçların yenebiliyor olması, İstanbul’da bulunan çoğu meyvesiz ağacın gereksiz olduğu izlenimini uyandırıyor bende.

Halka açık alanda bulunan ağaçların bir avantajı yok muydu? Gayet tabii vardı. Özellikle dibi kül tablası ve çöp bırakma yeri olarak kullanan ağaçların boşluğu henüz doldurulmuş değil.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR