Haftanın tiyatro önerisi: Largo Desolato

Koleksiyon Blogger

koleksiyontiyatro

Çek yazar ve dünya tiyatrosu için çok sahnelenmiş oyunlar üreten Vaclav Havel’in kaleme aldığı, Ekip Tiyatrosu tarafından sahneye konan bir oyun “Largo Desolato”.

Havel, dünya için her zaman ilginç bir figürdü. Çok uzak olmayan bir tarihte (18 Aralık 2011) dünyaya veda eden Çek yazar, devlet başkanlığı yapmış ender yazarlardandı.

Ekip Tiyatrosu tarafından oynanan metni Türkçe’ye çeviren iki isim de, Ülkü Akbaba ve Kemal Boztepe. Genç tiyatrocu Cem Uslu tarafından yönetilen oyun, yine genç oyuncuların performansıyla sahneleniyor.

Ekip Tiyatrosu’nun oyunla ilgili açıklamaları da şöyle:

“Largo Desolato, çok boyutlu ve ürkütücü bir baskı mekanizmasının kıskacında ezilen bir aydının (!) kimlik bunalımını gözler önüne serer.

Yoğun beklentilerin, derin bir belirsizliğin, yıpratıcı bir ilgisizliğin ve boğucu bir iletişimsizliğin yıkıcılığı karşısında çaresiz kalan anti-kahramanımız, Felsefe Doktoru Leopold Kopriva, kendi imzasıyla kaleme aldığı bir deneme yazısı yoluyla, faili meçhul olarak kalması arzu edilen bir davanın aydınlanmasını sağlamıştır. Şimdi bu yüzden, kim ya da ne olduklarını tam olarak anlayamadığımız ‘birileri’ tarafından, ne ya da nerede olduğunu bilemediğimiz ‘bir yer’e götürülmekle tehdit edilmektedir. Bunun gerçekleşmemesi için yapması istenen ise bu yazıyı kaleme alan kişinin kendisi olmadığını, aynı isme sahip ‘öteki’ yazarın kendisi ile bir alakasının bulunmadığını, o kişinin bir başka Dr. Leopold Kopriva olduğunu ifade etmesi; başka bir deyişle, söz konusu yazıyı yazdığını inkâr etmesidir. Gerçekte bir başka Dr. Leopold Kopriva bulunmadığından, yapılacak tüm aramalara rağmen böyle bir kişinin bulunması imkânsız olacağından, yazılan deneme hükmünü yitirecek, bu sayede de dava yeniden faili meçhul kalacaktır…”

Perde arası dahil 110 dakika olan oyun, 2 Nisan Salı günü SahneHâl’de.

SahneHâl’in adresi: Büyükdere Caddesi. Eski Osmanlı Sokak. No: 3/A. Mecidiyeköy / İstanbul.

Ekip Tiyatrosu’nun web sitesi: ekiptiyatrosu.com

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR