Gezginin Seyir Defteri, Sayfa 1

Koleksiyon Blogger

Esin kaynağı mı arıyorsunuz? İşinize kısa bir ara mı verdiniz? Tasarıma meraklı mısınız? Tasarım coğrafyasında son dönemde neler olduğunu mu öğrenmek istiyorsunuz? O zaman Gezgin’e ulaşan bu yaratıcı ‘seslere’ mutlaka kulak vermelisiniz.

Mobilya’yı Yeniden Düşünmek: Yenilikçi Tasarım Araştırmaları

Giderek küçülen evler metropolitan şehir hayatının yadsınamayacak etkilerinden biri. Her m2’nin ayrı bir değerli olduğu bu yaşam alanları için asgari alanda azami fonksiyonu yerine getirebilmek çok büyük önem taşır. Alman tasarımcı Yi Cong Lu’nun geçtiğimiz günlerde kendi websitesinde yayınladığı gözlem ve çözüm önerileri de bu noktada öne çıkıyor. Lu’nun küçük yaşam alanları için yaptığı depolama, çalışma alanı yaratma ve aydınlatma gibi önemli konularla ile ilgili önerileri farklı yaratıcı beyinleri harekete geçireceğe benziyor.

Kaynak: Core77 

 

Tata Motors’dan Hava ile Çalışan Araç Konsepti

Son dönemde yaptığı büyük yatırım ve yeniliklerle dikkatleri üzerine çeken Hindistan merkezli araba üreticisi Tata Motors ses getirecek projelerine bir yenisini daha ekledi. Firma bir süre önce kamuoyuna tanıttığı basınçlı hava ile çalışan toplu taşıma aracı ‘AIRPOD’ projesi ile taşıma sektörüne yepyeni bir bakış açısı kazandıracak gibi görünüyor.

Geleneksel yakıt sistemlerinden farklı olarak basınçlı hava ile çalışan AIRPOD sıfır karbon emisyonu ve çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor. AIRPOD’a bu önemli özelliğini kazandıran ve MDI tarafından geliştirilmiş olan araç motoru 175 litrelik deposu sayesinde bir seferde 200 kilometreden fazla yol alabiliyor. Özel hava pompası veya bünyesindeki ek elektrik motoru sayesinde yol alırken kendini doldurabilen yakıt deposu 1 Avro’luk bir maliyetle 2 dakikadan kısa bir sürede bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Özellikle şehir içi kullanımlar için ideal görünen 3 yolcu taşıma kapasiteli araç 70 KM hıza kadar çıkabiliyor.

Şu an test aşamaları devam eden AIRPOD’un yakın gelecekte piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynak: Gearburn

 

Dünya Endüstriyel Tasarım Günü Farklı Coğrafyalarda Kutlandı

İlk defa 29 Haziran 2007 tarihinde kutlanmaya başlanan Dünya Endüstriyel Tasarım Günü bu sene de dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu seneki kutlamalar için ICSID (International Council of Societies of Industrial Design) tarafından yapılan “Endüstriyel Tasarım nedir?” (What is Industrial Design?) sorusuna farklı coğrafyalardan çeşitli şekillerde cevaplar geldi. İstanbul’un da dahil olduğu 8 şehirde bireysel ve organizasyon düzeyinde yapılan katılımlarla video paylaşımı, konferans ve sergi gibi aktivitelerle ICSID’in bu global çağrısına karşılık verildi.

Dünya genelindeki Kutlamalarla ilgili fotoğraflara aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
http://www.icsid.org/events/photo_gallery/category229.htm

Kaynak: ICSID

 

3 Boyutlu Baskı ile Ayakkabı Yapılabilir mi?

Amerika merkezli tasarım stüdyosu ‘Continuum Fashion’ son ayakkabı koleksiyonu ‘strvct’i tanıttı. Bu koleksiyondaki ayakkabıları diğerlerinden farklı kılan ise bugüne kadar daha çok hızlı modelleme için tercih edilen 3 boyutlu polimer baskı tekniği ile üretiliyor olmaları.

İlk bakışta kırılgan görünen ve bir ağ örgüsünü andıran ‘strvct’, üçgen kafes strüktürü ve iç yüzeylerindeki özel deri takviyesi sayesinde dayanıklılığı artırılmış ayakkabılardan meydana geliyor. Aynı zamanda oldukça hafif olan bu ayakkabılar naylon (nylon) malzemenin 3 boyutlu özel prototip makinesinde yoğun biçimde örülmesiyle üretiliyor. ‘strvct’ ayakkabı koleksiyonunda farklı topuk ve renk seçenekleri sunuluyor.

Kaynak: Designboom

 

TSMD Mimarlık Merkezi Ankara’da Açıldı

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) Ankara’daki Mimarlık Merkezi Haziran ayında verilen bir davetle açıldı. Kentpark AVM’de yer alan merkezin açılışına birçok önemli mimar ve mimarlık ofisi katılırken ReACT Projesi kapsamında gerçekleştirilen “West in East” paneline de ev sahipliği yapıldı.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle yürütülen ReACT Projesi’nin ikinci paneli olan ‘West in East’in konuşmacıları arasında Uğur Tanyeli, Suha Özkan, Esra Akcan, Olaf Bartels ve Nasrine Faghih yer aldı. Ağırlıklı olarak çok kültürlü kentlerdeki dönüşümler ile ilgili örneklerin paylaşıldığı panelin moderatörlüğü ise Aydan Balamir tarafından yapıldı.

Etkinlik kapsamında Kentpark AVM içerisindeki Ankara Kenti Maketi’nin açılışı da yapıldı. 1/500 ölçekli büyük Ankara maketi kentin kuzey ve güney aksını sergiliyor. Doğu ve batı aksının ise gelecek dönemde eklenmesi bekleniyor.

Kaynak: Arkitera

 

Gece Karanlığında Parlayan Bir Bisiklet, ‘Kilo’

Bisiklet tutkunlarının gece sürüşleri sırasında üzerlerinde ışık bulundurmaları ve ışıkları yansıtacak giysileri tercih etmeleri gece sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır. Buna rağmen malesef bugün dahi bunların unutulduğu veya atlandığı ve bu nedenle de üzücü kazaların meydana geldiğine şahit olabiliyoruz. Amerikan bisiklet firması ‘Pure Fix Cycles’ın geliştirdiği ‘Kilo’ isimli yeni bisiklet işte bu noktada devreye giriyor.

Aylar süren araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ‘Kilo’ gövdesinde kullanılan özel ve dayanıklı boya sayesinde geceleri parlayarak sürüş güvenliğini azami seviyeye taşıyor. Çelik gövdesindeki özel kor boya güneş ışığını depoluyor ve böylece karanlıkta parlayarak bisikletin kendisini etrafına belli etmesini sağlıyor. Sürüş güvenliğini artıran bu özellik için 1 saat güneş altında kalmak 1 saatlik ek parlama anlamına geliyor. Bu özel kor boya çelik konstrüksiyon dışında tekerleklere de uygulanabiliyor.

Kaynak: Purefixcycles

 

Evde Yeni Bir Gizli Bölme: Clopen

Japon Torafu Architects firması geliştirdiği ‘Clopen’ isimli raf sistemi ile yaşam alanları için yeni özel bir bölme yarattı.

Alüminyum strüktürden oluşan ve ince kaplama ile masif ahşap görünümü kazandırılmış olan ‘Clopen’ ilk bakışta sade bir raf gibi görünüyor. Fakat yapısındaki 23 mm yüksekliğe sahip ve ancak magnetik anahtarla açılan gizli çekmecesi ile aynı zamanda özel eşyaların da gizlenebileceği ufak bir bölme sunuyor.

Kaynak: Torafu

 

2014 Tasarım Başkenti Cape Town

Tasarım disiplinini tanıtmayı, bilinirliğini ve paylaşımını artırmayı amaçlayan ve bu misyonla 2 yılda bir farklı şehirlere verilen ‘Tasarım Başkenti’ ünvanı geçtiğimiz ay yapılan seremoni ile 2014 yılı için resmi olarak Cape Town’a verilmiş oldu.

Bu sene Helsinki’nin sahip olduğu tasarım başkenti ünvanı çerçevesinde bu kentte birçok etkinlik düzenlenmiş ve şehrin genelinde yoğun bir tasarım atmosferi yaratılmıştı.

Cape Town Freeworld Design Centre’da geçen ay düzenlenen seremonide ünvanı teslim alan Cape Town valisi Alderman Patricia de Lille; “Tasarım merkezi yönetilen bir aktivite değildir. Daha çok davranış, yaklaşım ve yönleri gösteren, onları yaratan paydaşlarla ilgilidir. Şehri değiştirecek olan bu paydaşların ortak ürünleri olacaktır. Bugün burada bu ünvanı tüm bu paydaşlar ve Cape Town halkı adına alıyoruz.” sözleriyle bu ünvanın şehir, halk ve şehrin yaratıcı beyinleri için olan ortak öneminin altını çizdi.

Cape Town böylece tarihteki 4. tasarım başkenti olurken aynı zamanda bu ünvanı ilk defa getiren Afrika’ya getiren şehir olma özelliğini kazandı.

Kaynak: ICSID

 

Hastanedeki Robot Asistanların Sayısı Artıyor

InTouch Health ve iRobot firmalarının ortak çalışması olan yeni hastane robotu RP-VITA (Remote Presence Virtual + Independent Telemedicine Assistant) geçtiğimiz ay Amerika’da yapılan 7. Klinik İnovasyon Forumu’nda kamuoyuna tanıtıldı.

RP-VITA, geliştirilmiş uzaktan tedavi metodları ile yüksek seviye navigasyon ve mobiliteyi buluşturan ilk asistan robot olma özelliğini taşıyor. Doktorların mesafeye bağlı kalmadan doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlayan yeni robot henüz bazı faaliyetler için bir yardımcının desteğine ihtiyaç duyuyor. İlgili doktor ile bilgisayar üzerinden bilgi paylaşımı yapan RP-VITA ilgili hasta tedavisinde büyük önem taşıyan doktor-hasta arasındaki görsel iletişimi de en yüksek seviyeye çıkarıyor.

Geliştirme çalışmaları devam eden RP VITA uzaktan tedavi çalışmaları için yeni bir dönemi başlatacak.

Kaynak: iRobot

* * *

‘Gezginin Seyir Defteri’ iki haftada bir yenilenen bir paylaşım alanıdır. Siz de bu alana katkıda bulunmak istiyor ve paylaşacaklarınızın geniş kitleleri ilgilendireceğine inanıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin: blog[at]koleksiyon.com.tr

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR