Elbphilharmonie’nin Açılış Tarihi Belli Oldu

Canan Bozkurt

Projesi İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan ve 2007 yılından bu yana inşa süreci devam eden Hamburg Elbphilharmonie Konser Salonu’nun açılış tarihi açıklandı. Proje maliyetinin öngörülen bütçeyi aşması süreç içerisinde zaman zaman inşa çalışmalarının durdurulmasına sebep olmuştu. Bazı teknik zorluklar da yapının tamamlanıp tamamlanamayacağını iyice merak konusu haline getirmiş olsa da Elbphilharmonie Konser Salonu için açılış tarihi 11 Ocak 2017 olarak belirlendi.
11-12 Ocak 2017 tarihlerinde açılış galası NDR Elbphilharmonie Orkestrası’nın konseriyle yapılacak olan Elbphilharmonie, Şikago Semfoni Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Berlinli müzik grubu Einstürzende Neubauten’in sahne alacağı 3 haftalık bir festival programıyla sanat severlere kapılarını açmış olacak.
Avrupa’nın en önemli kentsel tasarım projelerinden biri olan HafenCity kapsamında Elbe Nehri üzerindeki iskelede yer alan yapıda ayrıca otel, konut, sağlık merkezi, kongre merkezi, Klingendes Müzesi, restoran, gece kulübü de bulunuyor.

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR