Dünyanın en ilginç binaları

Koleksiyon Blogger

01-thecrookedhouse-thumb

İspanya’da Fransa’ya, Birleşik Amerika’dan Kanada’ya dünyanın “ilginç binaları”. Kiminde yumurta var, kiminde kitap. Kiminde uzaktan bakmakla yetinebiliriz, bazılarını ise görmek için can atabiliriz. Bazısı, ürettiği eşyanın binası haline gelmişken, ötekisi “Durma göğe bakalım” diyor.

The crooked House, Polonya

01-thecrookedhouse-thumb

The Torrea Galatea Figueras , İspanya

03-thetorregalateafigueras-thumb

Ferdinand Cheval Palace, Fransa

04-idealpalace-thumb

The Basket Building, ABD

2 senede tamamlanan 180bin m2’lik bina, Ohio’lu bir sepet firmasının merkez ofisi.  Bütün ikna çabalarını reddeden firma sahibi, en çok satan ürünlerinin tıpa tıp aynısı bir bina yapma sevdasını gerçeğe dönüştürünce, işte böyle ilginç bir yapı ortaya çıkmış.

05-thebasketbuilding-thumb

Kansas Halk Kütüphanesi, ABD

Binanın cephesini oluşturan kitap sırtlarının neler olacağı, Kansas halkına sorarak belirlenmiş. Kütüphanenin kitap ciltleri formunda oluşturulmuş kütlesi, özellikle kitap sevdalılarını deli etmiş.

06-kansascitypubliclibrary-thumb

Habitat 67, Montreal / Kanada

Stabilite sembolü olarak kullanılan küp formundan, 354  tanesi biraraya getirilerek oluşturulan bu bina 1967’de düzenlenen Habitat sebebi ile yapılmış. 146 daire bulunan bina, nehir ve şehir arasında, yeşilliklerin içinden göğe çıkan son derece dinamik / hareketli bir forma sahip.

08-habitat67-thumb

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR