Camın Su Hali

Canan Bozkurt

Su ve cam gündelik hayatın ayrılmaz ikililerinden biri. Üstelik cam ne kadar pürüzsüzse suya, su ne kadar duruysa cama yakın bir algı uyandırıyor. Bu genel algı heykeltıraş Ben Young‘un da dikkatini çekmiş olmalı ki sanatına tasarımın matematiğiyle dokunması için iyi bir ilham kaynağı olmuş…

ben-young-glass-sculpture-3

Şu sıralar Sidney’de yaşayan ama hayatının büyük bölümünü Yeni Zellenda’da geçiren Young, turkuazın doğada görülebilecek en gözalıcı tonlarına okyanustan aşina. Bu aşinalıktan yola çıkan Young, tasarımlarına okyanus etkisi katmak için, camı incelikli ve zorlu bir yöntemle değerlendiriyor. Ve bu yöntemle ‘Broken Liquid’ adlı serisindeki eserlerde sanki kayıklar gerçekten suya karışıyor ya da dalgalar kayalara vuruyormuşçasına camın su algısı yarattığı görünebiliyor.

Peki ama nasıl yapıyor? Kendi sözleriyle çok büyük teknolojiler kullanmıyor. Çizimlerini elde yapıyor, cam kullanacağı kısımları katmanlar halinde çalışıyor. Yani dümdüz bir camı, tasarımdaki boyutlara göre kesiyor; arka arkaya ince parçalar halinde yerleştirerek 2 boyutlu plakalardan 3 boyutlu bir eser ortaya çıkarıyor.Tabii bu işlemi yaparken ışık ve perspektifin camda yarattığı su etkisini öngörebilmek de tamamen kendisine özgü bir hüner.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR