Buradasın

Canan Bozkurt

Yaz aylarında şehrin tadı sokaklarda çıksa da, galerilerde, sanat merkezlerinde hareket hiç durulmuyor. Heyecan verici sergiler, birbiri ardına sanatseverlerler buluşuyor. Bu sergilerden biri de geçtiğimiz günlerde Pg Art Gallery’de açıldı. Seramik sanatçısı Melis Buyruk, ilk kişisel sergisi ‘Buradasın’ ile 8 – 30 Temmuz tarihleri boyunca güncel eserlerini sergiliyor.

Buyruk’un çalışmalarının büyük bir bölümünde seramiğin en görünür işlevsel formlarından biri olan tabak yer alıyor. Sanatçı bu alana ait endüstriyel bir formu, şekil itibariyle olduğu gibi kullanmasına karşın, tabağı ele aldığı bağlam onu bir tasarım nesnesinden sanat nesnesine eviriyor. Buyruk bunu tabağın gündelik fonksiyonu olan sunma işlevini ötelemeden ve hazır-nesneye başvurmadan doğrudan tasarımın içerisinde gerçekleştiriyor. Serginin ana çerçevesi de bu sunum kavramının yorumlanması üzerine şekilleniyor.

melis-buyruk-buradasin-sergi-2
Sanatçı, sunum ve güzellik arasındaki ilişkiyi, dudaklar, çiçekler ve altın renkleri gibi akla ilk gelen örnekler yoluyla betimliyor olmasını, “süsleme” ve süslemenin sıradanlığı ile ilişkilendirmekte. Estetikten öte antropolojik bir açıdan ele alınması gereken bu sıradanlığın sunumu, insan bedenini ve insan kavramını bireysellikler üzerinden değil; karakterinden, cinsiyetinden, tüm etnik ve sosyal özelliklerinden ayrıştırılmış olarak düşünmemize yol açıyor.
Buyruk, insanı genel bir kavram olarak ele alarak tüm insanlara özgü ortak nitelikleri vurguluyor. İnsanın bedenini sunmasındaki güdüyü, bireysel olmayan, aksine yemek yemek gibi mekanik ve hayvani davranış biçimlerinin işaretleri yoluyla gösteriyor. Sanatçının buradaki tutumu -özellikle tabak ve endüstriyel seramik göz önüne alındığında- tasarımın her bir insana özgü oluşunun, sanatsal bir bağlama aktarımını da içermekte. Bu yönüyle Buyruk’un çalışmaları iletişimi de herkesin algılayabileceği bir doğrudanlık üzerinden kurmasına karşın, nihai amaç bu iletişimdeki mesaj üzerine kurulmuyor. Buyruk, bu sergideki çalışmalarında tasarımdaki temel yapı taşlarının gündelik fonksiyonlarını tümüyle manipülasyona uğratmadan, onları sanatsal amaçlarla ele almanın olanaklarını sorguluyor.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR