Bodrum Tasarım Atölyeleri 2016

Merve Aktaş

Bodrum Tasarım Atölyeleri bu yıl 1 Haziran – 30 Kasım tarihleri arasında mobilya, dokuma, moda, halı, kilim, cam, seramik, gastronomi, takı, hamur kağıt (papier-mâché) ve deri alanlarında tasarım çalışmalarına odaklanıyor.

Tasarımın çevresindeki değerlerle buluşması, deneyimsellik, kavramsallık, bağlamsallık taşımasının amaçlandığı Bodrum Tasarım Atölyeleri’nde nesne temelli işlerden uzak; nesnenin değerleri, bağlamları araştırılarak yeni bir ürün, hizmet, deneyim, ilham, kültür üretebilmek hedefleniyor.

2016 atölyelerinin ilki 13 – 18 Haziran’da mimar ve tasarımcı, Koleksiyon Mobilya ve Tasarım Vakfı kurucusu Faruk Malhan tarafından yürütülen Mobilya Tasarımı Atölyesi’yle başladı. 27 Haziran – 2 Temmuz tarihlerinde Tekstil Tasarımı Atölyesi’nde İspanyol tekstil firması Teixidors’dan tekstil tasarımcısı Nuria Bitria ve Sofia Agerberth yürütücülüğünde tekstil tasarımları geliştirildi. 25 – 29 Temmuz tarihlerinde moda tasarımcısı Arzu Kaprol’un yürütücülüğünde gerçekleştirilen Moda Tasarım Atölyesi’nde ise tasarlayarak yaşamayı merkeze alan profesyoneller için çok disiplinli bir çalışma ve etkileşim platformu hayata geçirilerek giyim, tekstil ve aksesuar alanlarında ürünler tasarlandı.

SONY DSC

Bodrum Tasarım Atölyeleri Ağustos ayına Kikkula Mostly Paper kurucusu Uta-Tuna Ciner yürütücülüğünde gerçekleşecek olan Papier Mâché Atölyesi’yle merhaba diyor. Papier mache tekniklerinin deneyimleneceği atölye 1 – 6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

15 – 20 Ağustos tarihlerinde tekstil üreticisi Kvadrat işbirliği ile Kvadrat tekstil tasarımcısı ve dokuma uzmanı Åsa Pärson yürütücülüğünde Tekstil Tasarımı Atölyesi gerçekleştirilecek. Ağustos ayının son atölye çalışması 22 – 27 Ağustos tarihleri arasında kilim sanatçısı Belkıs Balpınar liderliğindeki Kilim Tasarım Atölyesi’nde kilim tasarımları geliştirilecek ve geliştirilen tasarımlar tezgahlarda dokunarak üretilecek.

TextileWorkshop_AsaParson_Kvadrat (3)

29 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında Koray Ariş yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan Deri Ürünler Tasarımı Atölyesi’nde en az insanlık tarihi kadar eski olan deri deneyimlenerek yeni ürün tasarımları geliştirilecek.

Alfred by Koray Aris for Uniqka (2)

Üretim odaklı ‘ev / otel, mutfak ekipmanları ve eşyaları tasarımları’nın geliştirileceği Endüstriyel Tasarım Atölyesi / Metal5 – 10 Eylül tarihleri arasında mimar Faruk Malhan liderliğinde gerçekleşecek.

Bu atölyeyi takiben 19 – 25 Eylül tarihleri arasında Arjantinli seramik sanatçısı Vilma Villaverde yürütücülüğünde endüstriyel seramik elemanlarının farklı formlar ile tekrar kullanımı doğrultusunda kavramsal tasarım ürünlerinin geliştirileceği Seramik Tasarımı Atölyesi yapılacak. 26 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında ise Iittala için tasarladığı ürünleri ile tanınan Finlandiyalı cam tasarımcısı Anu Penttinen liderliğinde Cam Füzyon Tasarım Atölyesi gerçekleştirilecek.

Tekstil Tasarımı Atölyesi mumlama, batik – ikat karma teknikleri ile bilinen Prof. Günay Atalayer yürütücülüğünde 3 – 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Atölye çalışmaları 5 – 13 Kasım tarihlerinde Alman cam füzyon sanatçısı Gabriele Küstner yürütücülüğünde gerçekleşecek Mozaik Cam Füzyon Tasarımı Atölyesi’yle devam edecek.

Bodrum Tasarım Atölyesi çalışmaları Seramik Sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek Sagar Seramik Atölyesi’yle 27 Kasım’da son bulacak.

Bodrum Tasarım Atölyeleri’nde bağlamsal ve kavramsal içeriklerle geliştirilecek ürünler yıl sonunda yeni bir sergi ile sektöre ve basına tanıtılacak.

Tasarım Vakfı ve Bodrum Tasarım Atölyeleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.tasarimvakfi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Tasarım Vakfı 2016 Atölyeler Programı Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Ege İhracatçı Birlikleri, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, İstanbul İhracatçı Birlikleri, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ve Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin destekleriyle düzenlenmektedir.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR