Bee Design & Flower Shop

Merve Aktaş

Hızla akıp giden hayatlarımızın farkındalık seviyesinin yok olmaya başladığı şu günlerde doğaya karşı yaptığınız her karşılıksız eylem dünyaya hak ettiği saygıyı geri verir nitelikte. Her biri kendi alanında yaratıcı işler yapan üç profesyonelin bir araya gelerek kurduğu Bee Design & Flower Shop tam da bu noktada doğanın tüm canlılığını minimal fanuslar içinde mekanlara taşıyan harika tasarım bitkilere imza atıyor. Moda’da kapılarını tüm bitki severlere açan Bee Design & Flower Shop ile teraryumlar ve dahası üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, Bee Design & Flower Shop nasıl oluştu?

Aslında hepimiz farklı alanlarda birer profesyoneliz, ancak bizi ortak noktada buluşturan payda hepimizin bir şekilde yaratıcı mesleklere sahip olmasıydı. Birimiz editör, birimiz iç mimar, diğerimiz ise grafik tasarımcı. Hiçbirimizin mesleği 7/24 çalışmayı gerektiren meslekler değildi. Bu nedenle aslında profesyonel hayatın dayattığı, bilgisayar başındaki o rutin hayata hapsolmuş olsak da, hepimizin gönlünde toprakla iç içe yürüyüp giden, ruhumuzu daha fazla besleyen bir meslek de yatmıyor değildi. Böylece bir araya gelerek ürün tasarımı ile yeşili buluşturduğumuz Bee Design and Flower Shop’u kurduk. Kuruluş aşamasında gecemizi gündüzümüze kattık ve bir hafta içinde logomuzu ve ilk serimizi hazırladık. Gerisi ise çorap söküğü gibi geldi.

Markanıza bu ismi vermenizin özel bir nedeni var mı? Bee Design & Flower Shop’un arkasında yatan felsefeden bahseder misiniz?

Biz bu markayı kurarken yalnızca kesme çiçekçi ya da yalnızca tasarım ürünler yapan bir marka olmak istemedik. Biz hem çiçekçi hem de tasarımcıyız. Türkiye’de bu ikisini birleştiren başka bir marka şu an için yok. Ya yalnızca teraryum yapanlar var ya da yalnızca kesme çiçekçilik yapanlar. Oysa bizim ürün gamımızda buketler de var, teraryumlar da, aksesuarlar da, tasarım aranjmanlar da… Bizden evinizin bir köşesini yeşilliklerle dolu bir tasarım köşesine çevirmemizi de isteyebilirsiniz, özel bir lansman daveti için çiçeklerden bir backdrop hazırlamamızı da. Çeşitliliğimiz bol anlayacağınız. Bu nedenle markayı kurarken yola böyle çıkacağımızı ve insan yaşamının her noktasına dokunacak tasarımlar ortaya çıkaracağımızı biliyorduk. Bu nedenle adımızın içerisinde hem “design” hem de “flower shop” kelimeleri bulunuyor.

52

Bee Design & Flower Shop kitap ayracından saç tokasına kadar çok çeşitli bitki düzenlemeleri yapan bir oluşum. Bee Design & Flower Shop’da ne gibi tasarımlara rastlıyoruz?

Koleksiyonumuz daima genişliyor evet. Ürün çeşitliliğimiz gerçekten çok fazla. Ahşap tasarımlarımız, teraryumlarımız, cam tasarımlarımız, kolyelerimiz, buketlerimiz, yaka iğnelerimiz, bilekliklerimiz, nikah şekerlerimiz, fenerlerimiz ve daha bir dolu ürün… Kişiye özel tasarımlar da yaptığımız düşünüldüğünde zaten her gün atölyemizde yeni bir şeyler ortaya çıkıyor. Sürprizlerle dolu bir markayız aslında. Bir gün ağaç kabuklarından ve sukulentlerden bir mumluk tasarlıyor, ertesi gün kurutulmuş çiçeklerden bir kapı çemberi hazırlıyoruz. Yeşili tasarım ürünlerle buluşturuyoruz. Bu nedenle de yaratabileceklerimiz biraz sınırsız.

1

Teraryum hiç olmadığı kadar popüler bir dönemden geçiyor. Sizce bunun arkasında ne yatıyor? Teraryumu diğer bitki düzenlemelerinden ayıran nedir?

Teraryumların tarihi aslında 1800’lü yıllara dayanıyor. O dönemde Londra’da yaşayan botanik meraklısı Dr. Nathaniel Ward, İngiltere’nin ikliminden dolayı bitkilerini yetiştiremiyormuş. Bir gün toprak kalıntısı bulunan kavanozlarının dibinden filizlenen yeşillikleri görmüş. Bu tesadüf sayesinde doktor, modern teraryumları geliştirmiş. Tarihi bu kadar eskiye dayansa da, sizin de değindiğiniz gibi teraryumlar son bir kaç senedir oldukça revaçta. Bunun nedeninin insanların doğala ve doğaya dönüşe merak salmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Kesme çiçekler her zaman güzel ancak toprağa dokunmak, bitkilere ellerinden geldiğince iyi bakıp onları yaşatmak çok başka bir huzur kaynağı. Dolayısıyla sosyal medyanın özellikle de Instagram paylaşımlarının başrol oyuncularından teraryumlar; bu paylaşımlarla ve doğaya, organiğe geri dönüşün etkileriyle bu yıl altın çağını yaşıyor. Teraryumu diğer bitki düzenlemelerinden ayıran önemli özelliklerden biri ise kişiselleştirilebiliyor oluşu. Fanusun içerisinde ister bir orman yaratın, ister bir sahil kasabası… Minik ahşap figürlerle de destekleyebildiğiniz tasarımınızı kişiselleştirebilmek ve elbette doğru bakımla sonsuza dek yaşaması bu trendi yaygınlaştırdı.

Bee Design & Shop Teraryumlarının kendine has bir estetiği var. Teraryum malzemelerinizi nasıl elde ediyorsunuz? Bildiğimiz kadarıyla bitkileri yerleştirdiğiniz camlar özel üretiminiz.

Biz çiçek ve bitkilerimizi her hafta düzenli olarak Hollanda’dan Türkiye’ye gelen ve ülkemizde belli başlı çiçekçilerin düzenli alışveriş yaptığı bir tırdan tedarik ediyoruz. Fanusları özel camcımızdan, kumları ve diğer dekoratif ürünleri ise genelde Eminönü’nden alıyoruz. Tabii bunun yanında etrafa bakmak da önemli. Mesela yılbaşı için özel düzenlediğimiz atölyemizde kullanılan kozalakları Belgrad Ormanı’ndan toplamıştık. Doğa aslında size pek çok güzellik sunuyor, mühim olan görebilmekte.

60

Bir Teraryum tasarımını farklı kılan nedir? Bee Design & Shop tasarımlarında olmazsa olmazlarınız var mı?

Bee Design and Flower Shop olarak tasarımlarımızda dikkat ettiğimiz bir kaç nokta var; birincisi asla plastik ürün kullanmıyoruz. Kullandığımız ahşapları ise özel ahşap ustamızın kendi masa, sandalye, büfe vb. siparişlerinden artan ahşapları bizim için işlemesiyle elde ediyoruz. Yani bu marka için asla özel olarak ağaç kesilmiyor. Onun dışında biz gerçekten de kendine has şeyler yaratmayı seviyoruz. Örneğin tüm cam ürünlerimiz bir cam ustası tarafından özel olarak üfletiliyor. Kolyelerimiz, bilekliklerimiz, halatlı modellerimiz ve diğer tüm camlar… Gözde zaten iç mimar olduğu için güçlü bir çizimi var. Camların modellerini o çiziyor. Onun dışında bizim tasarımcılarımızın hiç biri bir diğeriyle aynı değildir. Ufak bir kurutulmuş bitkiyle ya da çiçekle o tasarıma farklı bir dokunuş katıyoruz. Bu da bizden ürün alan insanların aslanda “tek” olan bir şey satın almasını ve kendisini daha özel hissetmesini sağlıyor. Son olarak doğaya önem verdiğimiz için bizim için en önemli şey bitkiyi yaşatmak. Bu nedenle içerisinde yaşamayacağını düşündüğümüz hiç bir ürünle bir aranjman yapmayız.

Teraryumu herkes yapabilir mi? Son dönemde oldukça sık düzenlenen Teraryum atölyeleri bu konuda herhangi bir deneyimi olmayan katılımcılar için sizce faydalı mı?

Bu işin yaşı ya da cinsiyeti yok. Yetenekli olmak zorunda da değilsiniz. Bitkilerden anlamak zorunda ise hiç değilsiniz. Ancak ilk teraryumunuzu bu konuda uzman birileri eşliğinde yapmak zorundasınız. Çünkü insanlar fanusa biraz toprak koyup, o güzelim kaktüsleri ya da sukulentleri içine ekip, toprağın üzerine de biraz kum serpince teraryum yaptıklarını düşünüyorlar. Belki görünüşte yapıyorlar da ancak teraryum yapımında kullanılan toprağın cinsinden, bitkileri ekerken toprakla aralarında bırakmanız gereken mesafeye kadar dikkat etmeniz gereken onlarca önemli nokta var. Örneğin bitkinizi ekmeden önce toprağın altında mutlaka bir drenaj oluşturmalısınız ya da her şeyi güzelce hallettiniz diyelim, teraryumunuzu nasıl konumlandıracağınızı ya da sulayacağınızı bilmezseniz çok yaşamaz. Bu nedenle; Evet! Herkes teraryum yapabilir, ama önce bir uzman eşliğinde işin inceliklerini öğrenmeliler. Bunun için katılımcılarımıza işin tüm inceliklerini öğretirken, bir yandan da keyifli vakit geçirmelerini sağladığımız 2 saatlik atölye çalışmalarımızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu workshop’larda tüm malzemeler bizden, katılımcılarımız atölyenin sonunda tüm yapım ve bakım bilgilerini kapıp rahatlamış bir şekilde kendi tasarladıkları teraryumlarıyla evlerine dönüyorlar.

workshoptan bir kare

Son olarak Bee Design & Shop tasarımlarına nereden ulaşabiliriz?

Tüm tasarımlarımıza Kalamış’ta Yoğurtçu Parkı’nın yakınında konumlanan mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizimle iletişime geçerek siparişinizi oluşturabilirsiniz. Üstelik şimdilerde atölyenin bahçesi aynı zamanda bir kafe olarak da hizmet veriyor. Yani gelmişken bir kahvemizi içmeden bırakmayız. 🙂

Bee Design & Flower Shop‘u Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. No: 68/B adresinde ziyaret edebilir, aynı zamanda sosyal medyada Facebook ve Instagram‘da takip edebilirsiniz.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR