Ayaküstü Bir Şeyler Okusak mı?

Canan Bozkurt
 • sokak-kitapligi-4
 • sokak-kitapligi-4
 • İnternet teknolojileriyle iç içe yaşayıp, pek çok yeniliğe sorgusuz sualsiz adapte olduğumuz günümüzde, tamamen dijitalleşip dijitalleşmeyeceğini kabullenemediğimiz bir şey var: Kitaplar. Ne de olsa bazılarımız için kitabın sayfalarına dokunmak, kokusunu duymak hala bir vazgeçilmez, hatta kitap okumanın olmazsa olmazı! e-Kitap dünyası özel okuma cihazları, dosyalama sistemleri, lisans hakları ve korsana karşı güvenlik önlemleriyle kendi başına bir sektör olalı çok olsa da, karşısında böylesine romantik bir ritüel geleneği varken farklı disiplinlerden biraz daha direnç göreceğe benziyor…Lakin, hayatın hızla dijitale aktığı bir çağda, elbette ters yönde bazı akışlar da mevcut. “Paylaşmak” kelimesi artık her ne kadar komut içeren bir ikonu çağrıştırsa da, dijitaldeki paylaşma kültürü bilginin paylaşılarak çoğaldığını en net haliyle kanıtladığı için reel hayatta da paylaşma konsepti gitgide daha fazla karşımıza çıkmaya başlıyor; kolektif girişimler, gönüllü eğitim sistemleri emek paylaşımının bilinciyle hayata geçiriliyor.

  Yeni çağın anlamını ve bilincini daha da pekiştirmemizi sağladığı paylaşımın, ortak kullanımın güzel örneklerinden biri yakın zaman önce Indianapolis’te hayata geçti. Son yıllarda sayısı hızla artan, isteyen herkesin hem faydalandığı hem de katlıda bulunduğu dış mekan kitaplıklar, bir tasarım projesiyle Indianapolis sokaklarındaki yerini aldı.

   

  Rachel M. Simon küratörlüğünde Indiana Halk Kütüphanesi ile oluşturulan ‘The Public Collection’da dokuz ayrı tasarımcının şehrin farklı noktaları için tasarladığı kitaplıklar yer alıyor.

  Eğitimde sosyal eşitlik farkındalığı yaratmak için geliştirilen proje, kitaplık istasyonlarından oluşuyor. Başta sokaklar olmak üzere ortak kullanım mekanları, halka açık alanlarda konumlandırılan kitaplıkların içeriği de yaş ve türe göre farklı konseptler içeriyor. Bilgi ve eğitime ücretsiz erişim, sanatsal bir formda sunuluyor.

  (kaynak: Colossal)

   

   

  Pin It

  BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR