Aralık Ayında ‘Görülmesi, Gezilmesi, İzlenmesi’ Gerekenler

Canan Bozkurt

Yeni yıl ışıltısıyla aydınlanan şehrin sokaklarıyla kışın en güzel zamanı, Aralık ayı başladı. 2015’e dair taze fikirler ve yeni umutlarla yılın son ayında ayrı ayrı keyifler bekliyor herkesi. Üstelik sinemada yılın en iddialı yapımları, son film festivalleri; tiyatro sahnesinde hayranlık uyandıran gösteriler; galerilerde çarpıcı sanat çalışmaları 2014’ün son demlerini daha da güzelleştirmek için yapılacak sayısız seçenekten bazıları… Yılı dolu dolu tamamlamak için Aralık’ta nerelere gidilmeli, neler izlenmeli diye sorduk ve birbirinden cazip cevaplar aldık. İşte sizler için seçtiğimiz birkaçı:

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars
ayhan-sicimoglu-latin-all-stars-aralik-etkinlik

Kışın tam da başlangıcında, sıcak havaları, yaz mevsimini özleyenlerdenseniz bu etkinlik tam da size göre. Zira 6 Aralık Cumartesi akşamı Ayhan Sicimoğu & Latin All Stars eşliğinde sıcak iklimlere uzanan bir yolculuk var! Babylon’da sahne alacak olan Sicimoğlu ve ekibi bolero, salsa, cha-cha ve mambo ritimleri eşliğinde unutulmaz bir Latin gecesi yaşatacak. Soğuk havalara sıcak melodilerle mola vermek isteyenlere duyurulur.

Kral (Soytarım) Lear

kral-soytarim-lear-aralik-etkinlik

Bir Shakespeare tragedyası, oyundaki kahramanların gözünden canlanmaya başlarsa sizce ne olur? Tiyatro sahnesinde ses getiren işlere imza atan Yiğit Sertdemir, Kral Lear’ın başına gelenleri soytarısının gözünden ortaya sererek izleyiciyi keskin bir kara mizahla başbaşa bırakıyor. İlk kez 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyeri yapılan Kral (Soytarım) Lear, 2, 15 ve 16 Aralık’ta Kadıköy halk Eğitim merkezi sanhesinde. Tomris İncer, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt ve Yiğit Sertdemir’in performansları ve kostümleriyle kusursuzlaşan bu oyun mutlaka izlenmeli.

Solo Sergi Serisi 5

armaggan-sergi-aralik-etkinlik

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art & Design Gallery 18 Aralık’ta yeni bir solo sergiye ev sahipliği yapıyor. Ayşe Özen’in “İllüzyon”, Neşe Çoğal’ın ise “Blastokist, Yeniden Doğmuş Gibi” isimleriyle tanımladıkları ve sanatçıların bireysel çalışmalarından oluşan seçki 18 Aralık 2014 – 17 Ocak 2015 tarihleri arasında ARMAGGAN Art & Design Gallery’de ziyaret edilebilir. Özen’in kadın varoluşunda bugüne kadar kullanılan temsillerden ilham alınarak oluşturulan sembolik anlatımları ile Çoğal’ın öz ve hayat ikilisini sorguladığı çalışmaları görülmeye değer.

Kuğu Gölü İstanbul’da

swan-lake-kugu-golu-balesi-aralik-etkinlik

2014’e unutulmaz, sanat dünyasının efsaneleşmiş gösterileriyle veda etmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, 19 ve 21 Aralık’ta St. Petersburg Balesi’nin Kuğu Gölü ve La Bayadére gösterileri için biletlerinizi bir an evvel almalısınız. Çaykovski’nin ölümsüz eseri Kuğu Gölü performansı ile dünyanın en prestijli salonlarında sahne alan ve büyük beğeni toplayan St. Petersburg Balesi, Hindistan’da geçen bir aşk trajedisi La Bayadéra ile Türker İnanoğlu Show Center’da sahne alacak.

Randevu İstanbul

randevu-istanbul-film-festivali-aralik-etkinlik

TÜRSAK Vakfı tarafından bu yıl 17. Kez düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 5-11 Aralık tarihlerinde sinemaseverler için özel bir seçki sunacak. Zorlu Center, Kanyon ve Fransız Kültür Merkezi’nde Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Sundance ve Toronto gibi en prestijli sinema festivallerinde prömiyeri yapılmış pek çok film festival kapsamında izlenebilecek. Bilet fiyatları 5 ila 10 TL’den sunulan Randevu İstanbul’un programında Samba, A Second Chance, Escobar: Paradise Lost, Thou Wast Mild and Lovely, Szabadeses ve My Old Lady’nin de aralarında bulunduğu toplam 42 film gösterilecek. Gösterimlerin Fransız Kültür Merkezi’nde ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR