Anneler Günü’nde Ne Yapsak?

Canan Bozkurt

Yılın en tatlı telaşını yaşadığımız günlerdeyiz. 10 Mayıs Pazar günü Anneler Günü ve hepimizde “acaba anneme ne hediye alsam?” soruları aldı başını gidiyor… Özellikle son yıllarda, kadınların ev hayatına sıkışıp kalmasına odaklanan, ev işlerine yönelik hediye seçimleri hususunda artık daha temkinliyiz. Çok marifetli elektronik temizlik gereçleri, mutfak aletleri gibi anneliğe yüklenen görevleri pekiştiren seçeneklere biraz daha mesafeli duruyoruz. Öyleyse bu yıl bir amacı olan değil, anlamı olan armağan arayışına girmeliyiz. Kaldı ki Anneler Günü’nü kurdeleli bir paket takdim ederek kutlamanız şart değil. Günü anlamlı kılacak, birlikte geçen zamana güzel bir anı dahil etmek de son derece hoş bir alternatif.

Anneliğin değeri elbette ki hediyelerle biçilmez, kaldı ki her yıl olduğu gibi bu yıl da “ne gerek vardı evladım” diyeceklerdir 🙂 Ancak annenize özel anlamı olan bir seçim ve yüzde tebessümle geçecek güzel bir gün, bir ömürlük hediye demektir. “Peki ne yapmalı?” derseniz sizler için birkaç küçük öneri hazırladık.

Güne başlangıç: Kahvaltı

İstanbul 12

İş hayatı, sosyal yaşam ve evliler için kendi ev yaşamları, gün geçtikçe anneyle geçen zamandan çalıyor. Kahvaltı, annemizle her fırsatta biraraya gelebileceğimiz ayrı bir keyif. Öyleyse bu pazar, mutlaka yapılacaklar listemizin ilk sırasına kahvaltıyı ekleyebiliriz. Ne de olsa sevdiklerimizle yapılan kahvaltının, mutluluğa olan etkisinde hepimiz hemfikiriz:) Sabah erkenden anneniz için enfes bir kahvaltı sofrası hazırlayın. Hatta hava güzelse bahçe veya balkonu değerlendirmekten çekinmeyin. Kahvaltı sofranıza anneniz için özel bir lezzet eklemeyi ihmal etmeyin. Krep, ev poğaçası yapabilir ya da damak tadınıza göre hazırlayacağınız soslarla fırında ekmek kızartabilirsiniz. Masaya annenizin en sevdiği çiçeği koymayı aman ihmal etmeyin.

Bir buket çikolata hazırlayın

Son yıllarda çiçek aranjmanı şeklinde çikolata buketleri görmeye hepimiz aşinayız. Anneler Günü için de son derece ideal bir fikir. Ancak internetten hazırlanmışını sipariş etmek yerine bu fikri biraz daha geliştirip, anneniz için özelleştirerek son derece sevimli bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Sütlü, bitter ya da dolgulu çikolata… Annenizin en sevdiği tatta çikolatalar alın ve renkli kağıtlarla ona özel bir buket hazırlayın. Buketlerin arasına annenizle birlikte çekilmiş ilk fotoğrafınızı dahil edebilir, hatta çikolata kağıtlarının üzerine bile yapıştırabilirsiniz. Pinterest’e bir gözatmalı!

Hediye Seçimi

Hediye seçerken, annenizin rutin meşguliyetlerini tamamlayacak (ajanda, akıllı telefon ya da mutfak gereçleri gibi) ürünlerden ziyade, kendisine zaman ayıracağı, keyifle kullanacağı alternatifleri değerlendirin. Örneğin Virasana gazetelik ve Gondol koltukla anneniz için evinizde huzurlu bir okuma köşesi yaratabilirsiniz. Ya da birlikte yeni keşifler için bir kültür turu organize edebilirsiniz.
Gondol-Koltuk-Tasarım-Faruk-Malhan-7

 

Etkinlik planlayın

Phantom of the Opera 25th Anniversary performed at The Royal Albert Hall

En başta da dediğimiz gibi, birlikte geçen zaman etkisi ömür boyu süren bir hediye. Öyleyse Anneler Günü’nde sokağa çıkmalı. Anneler Günü bu yıl Atletizm Günü’yle aynı tarihe denk geldiği için Kartal’da yaş gruplarına göre anne-çocuk maratonu düzenleniyor. Moda Sahnesi’nde Hamlet; Zorlu Center PSM’de The Phantom of The Opera sahnelenecek. Bostancı Gösteri Merkezi’nin sahnesinde ise Candan Erçetin var. Leziz bir bir öneri olarak ise Soffa Mutfak Akedemisi, anneleri şefin sofrasına davet ediyor. Şef Yunus Emre Akkor, annelere layık bir sofra hazırlayacak. Ayrıca pek çok kafe ve restoranda da Anneler Günü’ne özel brunch organize edilmekte…

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR