Airbus yeni konseptiyle uçuş tecrübesini yeniden yorumladı

Koleksiyon Blogger

Dünyanın önde gelen uçak üreticilerinden Airbus, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile 2050 yılı için tamamiyle yepyeni bir uçuş tecrübesi olarak geliştirdiği ‘Concept Cabin’i tanıttı.

2050 yılı için doğadan esinlenerek tasarlanmış olan Concept Cabin geçtiğimiz sene görücüye çıkan Airbus konsept uçağının devamı niteliğinde. Önceki yıl yakıt tasarrufu, atık ve ses yalıtımı gibi konularda yaptığı inovasyon ve teknolojik gelişmelerin altını çizen Airbus Concept Cabin ile bunları bir adım öteye taşıyarak gelecekteki uçuş tecrübesi hakkında bizlere yeni ipuçları sunuyor.

Concept Cabin’in en çarpıcı özelliği, geleneksel kabin anlayışının aksine kişiselleştirilebilen ve farklı aktivitelere imkan veren özel alanlar açısından sahip olduğu zenginlik. Uçak içerisindeki “smart tech zone”, “interactive zone” gibi bölümlerle farklı kitlelerin ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmış. Airbus bu yaklaşımla ileriki yıllarda seyahat etmenin insanlar için yalnızca yer değiştirmek değil aynı zamanda sosyalleşme imkanı da sunan bir eylem olarak algılanacağını öngörmüş. Sanal golf oyunu, etkileşimli konferans alanı, bara dönüşebilen koridorlar ve yolcular gökyüzünün keyfini çıkarırken onları tazeleyen koltuklar ise bu yaklaşımın birer örneği olarak öne çıkmış.

Uçağın gövdesindeki biyonik yapı ise kuş omurgasından etkilenilerek tasarlanmış. Dayanıklılık ve gücü artıran bu zar yapısı kullanıcı hareketlerini algılayarak hem hava sıcaklık kontrolüne imkan veriyor hem de yolculara panoramik ve etkileşimli bir yolculuk zevki sunuyor. Yolcular bu interaktif çözümle kolaylıkla çevredeki coğrafya hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bu interaktivite özelllikle uzun yolculuklarda büyük-küçük birçok yolcuyu meşgul edeceğe benziyor.

Nöral ağ (neural network) ise ‘Concept Cabin’in en çarpıcı yeniliklerinden. Yolcunun vücuduna uyum sağlayacak şekilde değişen akıllı koltuklar yolcu ile uçak arasında daha önce görülmemiş bir bağ oluşturuyor. Böylece yolcuyu anlayan, onu ve ihtiyaçlarını hisseden akıllı uçak kavramı oldukça güçleniyor.

[nggallery id=9]

Yaptığı araştırmalarla yolcularının beklentilerini sık sık anlamaya ve ölçmeye özen gösteren Airbus 2050’de çevre hassasiyetinin oldukça yüksek seviyede olacağını öngörüyor. Bu nedenle yeni çalışmasında enerji tasarrufu, yenilenebilir malzeme ve sürdürülebilir çözümleri de unutmamış.

Bugün Paris’te başlayacak olan hava fuarında ziyaretçiler bu yeni Airbus konseptini daha yakından tecrübe etme fırsatını yakalayacaklar.

Airbus’ın yenilikçi çalışmalarını www.thefuturebyairbus.com adresinden takip edebilirsiniz.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR