Ağustos Ayında ‘Görülmesi, Gezilmesi, İzlenmesi’ Gerekenler

Canan Bozkurt

agustos-etkinlikleri

Değişen iklim söylemleri bir yana dursun, yaz tüm enerjisini Ağustos’ta da yansıtmaya devam ediyor. Şehirde ya da tatil yerlerinde hayatın tadını her an çıkarmak mümkün. Yaza veda ederken Ağustos böcekleri gibi şarkılara eşlik edecek, en leziz müziklerle ruhumuza ziyafet çekeceğiz… Ya da şehirde kısa kısa turlarla sanatı kucaklayacak, istersek evimizde dostlarımızla buluşup teraslarımızı şen kahkahalarla çınlatacağız… Ağustos’u dolu dolu geçirmek elimizde. Bunun için ajandamıza birkaç etkinlik ekmek yeterli. İşte önerilerimiz…

Müziğin sesi yükseliyor
Potishead-Konseri
Yazın en güzel yanı hiç kuşku yok ki yerli yabancı isimlerin heyecanla beklenen konserleri. Gelenek Ağustos ayında da devam ediyor ve kendi janrlarında kült isimler İstanbul sahnelerinde hayranlarıyla buluşuyor. Yılın sabırsızlıkla beklenen müzik olayı da bu ay gerçekleşecek. Efsanevi İngiliz grubu Portishead, 20 Ağustos’ta KüçükÇiftlik Park sahnesinde yer alacak. Midtown Fest kapsamında Türkiye’deki hayranlarıyla buluşacak olan grup, solistleri Beth Gibbons’un büyüleyici sesiyle unutulmaz bir akşam yaşatacağı kesin. Bu ayın not edilmesi gereken diğer konserlerinden biri de 9 Ağustos akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek olan Iyeoka performansı. Elektronik-soul tarzda iddialı ve başarılı ilerleyen Iyeoka, sesiyle İstanbul’u renklendirecek.

MSA’da ‘Koktelle’yin!
MSA-Kokteylle-Workshop
Mevsimin son ayı Ağustos pek çoğumuzda yazın tadını daha fazla çıkarmak için motive edici bir etkiye de sahip. O yüzden bu ay bitmeden dostlarla bir araya gelip keyifli bir teras partisi yapmalı. Yaza özgü ritimlerden oluşan bir şarkı listesi belirleyip, birbirinden renkli serinletici içecekler hazırlamalı. Tabii beraberinde leziz atıştırmalıklar da sunmak şart! Mutfak Sanatları Akademisi, yazın bu son ayında tam da bahsettiğimiz gibi bir parti düzenlemek isteyenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir workshop sunuyor. 16 Ağustos Cumartesi tarihli workshop’ta katılımcılara üç çeşit kokteyl atıştırmalığının hazırlanışı ve servis detayları öğretilecek.

Alaçatı Piyano Festivali
Alacati-Piyano-Festivali
Tatilin vazgeçilmez adreslerinden Çeşme, muhteşem denizi, kumsallarının yanı sıra pek çok tarza hitap eden etkinlik seçenekleri barındırıyor. Bunlardan, sezonun en çok ses getiren projesi ise Alaçatı Piyano Festivali. Açılışı geçtiğimiz ay İdil Biret resitali ile yapılan festivali Ağustos ayında da devam ediyor. Festival programı kapsamında 6 Ağustos akşamı Ezgi Serim, 8 Ağustos akşamı Gülsin Onay Alaçatı Açıkhava Tiyatrosu’nda konser verecek.

Sanatın en serbest hali
Bergsen-Galeri-Annual-Open-House
Bergsen & Bergsen Galeri’nin bu yıl hayata geçirdiği ‘Annual Open House’ sergisi, yaz günlerinde sanatçı ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Gayrettepe Selenium Panaroma’nın girişindeki MUSE İSTANBUL içinde yer alan Bergsen & Bergsen Galeri’de, 17 Temmuz’da başlayan ve yaz sonuna kadar devam edecek olan projede amaç; sanatçı ve sanatseverlere alternatif bir format sunmak. Belli bir disipline bağlı kalmadan, farklı türlerde çalışmalar yapan pek çok sanatçı, Bergsen & Bergsen Galeri’de işlerini sergileyecek. Tüm sanatçıların katılımına açık serginin ise bir küratörü olmayacak. Tamamen sanatçıların isteği ve kendi seçtikleri işlerin sergilenmesi ile dinamik ve organik bir düzenleme gerçekleşirken, sanatseverler kalıpların dışında bir sergi mekanı ve sanatla alışveriş imkanı da bulacak. Sanatçılar ve sanatseverler için yeniliklere açık, farklılıklar sunan Annual Open House Ağustos ayı boyunca ziyaret edilebilir.

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR