Yeni Nesil Prefabrik Yapılar

Necmi Çıran

Bir evi ne kadar ekonomik ve sürdürülebilir kılabilirsiniz? Herkesin bu soruya verebileceği bir cevap elbette var. Konut piyasasının bu kadar hareketli olduğu şu günlerde prefabrik ev seçenekleri ev sahibi olmak isteyenler için cezbedici bir hale geliyor. Öyle ki evi olanları bile içinde ikinci ev isteği uyandırıp harekete geçirebiliyor.

Ekonomik olmaları ve depreme dayanıklılıklarıyla tercih edilen prefabrik evlere olan ilgi her geçen gün artıyor. İstanbul’da bu tarz evlerin yoğun olarak yapıldığı yerlerin başında Kumburgaz, Selimpaşa, Silivri, Çatalca, Pendik, Tuzla semtleri ve bu semtlerin köyleri gelmektedir. Doğa ile iç içe yaşamak isteyenler için, artık en iyi seçimin prefabrik konutlar olmasından dolayı, yakın gelecekte bu tür yapılar çok daha fazla tercih edilecek gibi görünüyor.

Prefabrik yeşil binalar, tasarım aşamasından itibaren enerji verimliliği olarak şekillendiriliyor. Böylece maliyeti daha ucuza getirdiği gibi doğanında en büyük destekçisi olmayı başarıyor. Ayrıca kaynak ayıramayanlar için prefabrik ev yapımına konut kredisi veren bazı bankalar bile mevcut.

Prefabrik yapılar ülkemizde daha çok kırsalda tercih edilse de, dünyanın birçok noktasında metropol şehirlerde de pratik bir tercih olabiliyor. Deprem ve yangın gibi doğal afetler başta olmak üzere, ses ve ısı yalıtımına dayanıklı olması için özel olarak yapılıyor.

blog-koleksiyon-prefabrik10

Bağdat’ta 4000 kişiye hizmet verecek 32 bin 500 metrekarelik bir prefabrik kentin kuşbakışı görünümü. 

2016 Yılının En Çok Tercih Edilen Yapıları Arasında

2016 yılı hem estetik hem de maliyet açısından ekonomik olan prefabrik yapılar mimar ve tasarımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Prefabrik ev modelleri; tek katlıdan çift katlıya, villa tarzından ahşapa kadar geniş bir yelpazeye sahip. Japon ahşap koruma tekniği olan kömürleştirilmiş ahşap bu yıl prefabrik otel, ev ve stüdyoların dış cephelerinde mimarlar tarafından sıklıkla tercih edildi.

Prefabrik yapıların günden güne gelişimi sayesinde iç ve dış mimarisi harika bir müstakil evde yaşamak artık hayal olmanın çok ötesinde görünüyor.

 

Kaynak: Pinterest, mimarizm.com, konuthaberleri.com

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR