3D Baskı Harikaları

Koleksiyon Blogger

Son zamanlarda malum herkes ‘geleceğin teknolojisi’ sıfatını ihmal etmeden 3D baskı yeniliğini konuşuyor; tasarım, mimari, sanat ve hatta ekonomi gibi farklı disiplinlerin odağında geleceğin teknolojisi yer alıyor ve hatta son bir yıldır düzenlenen tüm fuarlarda daha fazla kişi 3D baskı cihazlarla tanışıyor…

Sürecin en heyecan verici yanı ise hiç kuşkusuz sonuçları görmek! Fantastik canavarlardan telefon kılıfına, dünyaca ünlü binaların ya da kişilerin minyatür modellemelerine kadar çarpıcı tasarımlarla karşılaşıyoruz. Günden güne daha da şaşkınlık uyandıran modellemeler göreceğimiz kuşkusuz bir gerçek. 3D dünyasında endüstrinin farklı disiplinlerinden günden güne daha da çarpıcı tasarımlar dahil oluyor. Küçük bir derlemeyle bilimden modaya uzanan bir çizgide gözümüze çarpan başarılı çalışmaları, özel koleksiyonları derledik. Birbirinden farklı sektörlerin vazgeçilmezi olmaya başlayan 3D baskılarla bakalım neler yapılmış?


1- Gözlük tasarımları sınır tanımıyor
İranlı tasarımcı Nasim Sehat, 3D baskıyla oluşturduğu Biz Eyes serisiyle gözlük tasarımında hayal edilen ile pratik arasındaki engelleri kaldırmış gibi görünüyor.

 

2- Sanat eseri inceliği

Benzerlerine müzelerde rastlayacağınız antika ve sanat eseri inceliğindeki bu 3D tasarım Andrea Pacciani imzası taşıyor. Kopenhag’daki Rosenborg Kalesi’nde bulunan bir eserin uyarlaması olan Rosenlamp, 12 lamba yuvasıyla ve fildişi, abanoz ve siparişe göre özel renklerle mekanı aydınlatıyor. Ushak Atelier of Wonders serisinde yer alan Rosenlamp ve diğer tasarımlar Aralık 2015’te satışa sunulacak.

3d-print-rosenlamp

3- Gerçeğinden daha iyi duyan kulak!
Kesinlikle doğru okuyorsunuz: 3D baskı ile geliştirilmiş bir kulaktan bahsediyoruz. Princeton Üniversitesi tarafından geliştirilen biyonik kulak, en basit anlatımla hücre ve nanopartiküllerden oluşuyor. 3D baskıyla modellenen ve işitme işlevi için içerisine anten yerleştirilen kulağın işitme hassasiyeti insan kulağının 1 milyon katı!

3D-printed-bionic-ears

4- Ve hayallerinizin gelinliği baskıya hazır!

3D baskı teknolojisinin hayatımızın her alanında ve detayında kendine yer bulacağının en net kanıtı da sanıyoruz bu örnek. Şangay merkezli Xuberance 3D tasarım ve baskı firması, 2015’in ilk aylarında 3D baskıyla hazırlanmış bu gelinliği lanse etti.

3d-wedding-dresses

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR