2018 Dünya Tasarım Başkenti Belli Oldu

Koleksiyon Blogger

Geçtiğimiz günlerde 29.’su gerçekleştirilen ICSID (International Council of Societies of Industrial Design- Endüstriyel Tasarım Topluluğu Uluslararası Konseyi) genel buluşmasında 2018 Dünya Tasarım Başkenti açıklandı. Özel bir komitenin yaptığı değerlendirmeler sonucunda Mexico City, Amerika kıtasından bu ünvanı alan ilk şehir olarak 2018’de tasarım başkentliğine ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

ICSID tarafından 2008 yılında başlatılan “Tasarım Başkenti” projesi, tasarımın şehirlerle olan kuvvetli etkileşimi sonucunda sosyal, kültürel ve ekonomik değerler üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamayı amaçlıyor. Bu projenin 2018 yılı adayları arasındaki değerlendirmede; Brezilya’nın Curitiba şehri ile son listeye kalan Mexico City 2018 Dünya Tasarım Başkenti olarak duyuruldu.

Bu ünvanı daha önce sırasıyla; Torino – 2008, Seul – 2010, Helsinki – 2012, Cape Town – 2014 ve Taipei -2016 hak kazanmıştı.

wdc-600x141

Bu yeni unvanın Nex Mexico’daki hareketli ve girişimci tasarım topluluklarını daha yaşanabilir bir şehir yaratma anlamında tetikleyeceği bekleniyor. ICSID Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. Mugendi M’Rithaa da “Mexico City’nin bu fırsatla daha yaşanabilir, güvenli bir şehri yaratmak adına tasarımcı düşünceyi daha yoğun kullanacağına inanıyoruz. Böylece şehircilik sorunlarıyla ciddi bir mücadele içinde olan diğer mega şehirlere de bir örnek model teşkil etmesini bekliyoruz.” şeklinde görüşlerini belirtiyor.

Detaylı bilgi için: http://www.worlddesigncapital.com/

 

Pin It

BU MAKALELER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR